Bułgaria światowym rekordzistą pod względem wzrostu cen mieszkań

DI, PAP
09-12-2007, 12:30

Bułgaria jest krajem, w którym najszybciej w  bieżącym roku rosły ceny mieszkań; wyprzedziła nawet dotychczasowego rekordzistę - Łotwę - poinformował w niedzielę dziennik sofijski "Trud".

We wrześniu, w porównaniu ze styczniem, średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Bułgarii wzrosła o 30,6 proc. - podaje dziennik, powołując się na międzynarodową firmę Knight Frank, wyspecjalizowaną w handlu nieruchomościami. W opracowanym przez firmę globalnym rankingu Bułgaria "przeskoczyła" z ósmego na pierwsze miejsce.

Do tak drastycznego skoku cen doszło niezależnie od faktu, że w Bułgarii, w odróżnieniu od rynków zachodnioeuropejskich, budownictwo odnotowuje wzrost i na rynku znajduje się mnóstwo nie znajdujących nabywców mieszkań, zwłaszcza apartamentów w ośrodkach wakacyjnych nad Morzem Czarnym i w górach.

Według bułgarskich ekspertów od nieruchomości ceny są podnoszone spekulacyjnie przez właścicieli firm budowlanych. Dla przykładu "Trud" podaje, że rok temu w prestiżowej dzielnicy Sofii, Reducie, można było kupić nowe mieszkanie o powierzchni 66 m kw. za średnio 39 tys. euro, a obecnie taki sam metraż w stanie surowym w tym rejonie kosztuje co najmniej 75 tys. euro.

W niektórych dzielnicach Sofii w nowym budownictwie ceny skoczyły do 2500-3000 euro za metr kwadratowy.

Eksperci finansowi uważają, że w na rynku nieruchomości szara strefa, szacowana na 25-30 proc. PKB, pierze najwięcej pieniędzy. Proponują oni więc wprowadzenie zakazu zawierania transakcji kupna mieszkań za gotówkę (z ręki do ręki).

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Bułgaria światowym rekordzistą pod względem wzrostu cen mieszkań