Bułgaria: Transparency International przeciwko obniżeniu dotacji dla partii

  • PAP
opublikowano: 07-07-2019, 11:35

Organizacja Transparency International (TI) opowiedziała się kategorycznie przeciwko obniżeniu państwowych dotacji dla partii politycznych w Bułgarii i zezwoleniu na nieograniczone finansowanie ich przez biznes. Przegłosowane zostało to w parlamencie w Sofii.

"Przyjęciem nieograniczonego i praktycznie niekontrolowanego finansowania partii przez osoby prawne i sprowadzeniem państwowych dotacji do symbolicznych rozmiarów zniszczono trudny postęp w drodze do powstania odpowiadających europejskim standardom ram w tej dziedzinie. Podjęto przyśpieszone i nierozważne decyzje" – głosi w swoim stanowisku TI.

Tzw. otwarte finansowanie politycznych partii przez osoby prawne i fizyczne zniekształci charakter instytucji politycznych powstały na podstawie procesu wyborczego - uważa TI. Zmiany mają torować drogę do przekształcenia się partii w prywatne struktury biznesu, który je finansuje. Praktyka nieograniczonego finansowania jest niedopuszczalna nawet w liberalnym systemie politycznych Stanów Zjednoczonych - podkreśla TI.

Uwypukla zarazem niebezpieczeństwo finansowania partii przez struktury związane z hazardem oraz rejestrowane w rajach podatkowych. Według organizacji przy braku ustawy o lobbingu przejrzystość procesu ustawodawczego w Bułgarii zniknie. Stwarzać ma to niebezpieczeństwo umocnienia korupcji, pod względem której Bułgaria według badań znajduje się na ostatnim miejscu w UE.

Jednocześnie opozycyjna Bułgarska Partia Socjalistyczna (BSP), która głosowała przeciwko nowemu prawu, informowała o zmianie ambasadorów zagranicznych państw w kraju oraz szereg międzynarodowych instytucji. Liderka partii Kornelia Ninowa wysłała listy m.in. do KE, OBWE i frakcji socjalistów w PE. W liście podkreślała, że nowy system finansowania partii zmienia zasadniczo warunki funkcjonowania demokratycznego systemu w Bułgarii. "Polityka przekształca się w funkcję prywatnych interesów, znikają wszelkie gwarancje obrony interesu publicznego, polityczne partie będą zmuszane świadczyć usługi swoim donatorom" – pisała Ninowa.

W czwartek bułgarski parlament przegłosował drastyczną, ponad 10-krotną obniżkę dotacji państwowych dla partii politycznych. Zmienione został ustalony 18 lat temu sposób finansowania i funkcjonowania partii. Dotacje obniżono z 11 lewów (5,64 euro) za każdy głos otrzymany przez partię w wyborach do 1 lewa (0,5 euro). Partie będą miały natomiast prawo do otrzymywania dotacji bez ograniczeń od biznesu.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy