Bułgaria w 2005 r. była czwartym w Europie eksporterem energii elektrycznej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-01-2006, 12:33

Bułgaria była w 2005 roku czwartym w Europie eksporterem energii elektrycznej, po Francji, Czechach i Polsce - poinformowały w poniedziałek służby prasowe bułgarskiej Krajowej Spółki Elektrycznej (NEK).

Bułgaria była w 2005 roku czwartym w Europie eksporterem energii elektrycznej, po Francji, Czechach i Polsce - poinformowały w poniedziałek służby prasowe bułgarskiej Krajowej Spółki Elektrycznej (NEK).

    Ubiegłoroczny eksport prądu był rekordowy w ciągu ostatnich 15 lat - Bułgarzy sprzedali za granicę łącznie 7,6 mld kilowatogodzin energii elektrycznej. Produkcja prądu wyniosła 44 mld kilowatogodzin. Z tego 18,6 mld wyprodukowała elektrownia atomowa w Kozłoduju. W ubiegłym roku eksport prądu był o 30 proc. wyższy w porównaniu z 2004 r.

    Dwa starsze reaktory typu wodo-wodnego (VVER 440), które zgodnie z podjętymi przez Bułgarię zobowiązaniami mają być zamknięte w końcu 2006 r. - bezpośrednio przed wejściem kraju do UE, wyprodukowały 6,2 mld kilowatogodzin, czyli ok. 80 proc. eksportu.

    Największym odbiorcą bułgarskiego prądu jest Grecja. Energia z Bułgarii trafia również do Serbii i Czarnogóry, Macedonii, Albanii i Rumunii.

    Po zamknięciu dwóch reaktorów atomowych, Bułgaria prawdopodobnie straci wiodącą pozycję eksportera na Bałkanach. Moce zastępcze - druga elektrownia atomowa i rozbudowa elektrowni Marica-Iztok - powstaną najwcześniej za 3-4 lata.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Bułgaria w 2005 r. była czwartym w Europie eksporterem energii elektrycznej