Bułgaria: Wprowadzenie przez USA ceł bez bezpośredniego wpływu na gospodarkę

  • PAP
opublikowano: 02-06-2018, 15:40

Nałożenie amerykańskich ceł na stal i aluminium nie będzie miało bezpośredniego wpływu na bułgarską gospodarkę, chociaż pogorszy się jej bilans handlowy - stwierdzono w opublikowanej w sobotę analizie bułgarskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Najbardziej odczują zmiany przemysł petrochemiczny, chemiczny, sektor technologii informatycznych (IT), które w znacznej części są powiązane z importem z USA.

Przed wejściem w życie nowych ograniczeń Bułgaria bardzo aktywnie rozwijała dwustronne stosunki handlowe ze Stanami Zjednoczonymi - podano w analizie. Według informacji Izby wymiana handlowa między Bułgarią a USA jest warta 650 mln dolarów rocznie, z tego 390 mln dolarów przypada na bułgarski eksport.

Branże, które w Bułgarii w największym stopniu korzystają z importowanych z USA surowców i materiałów, to przemysł chemiczny, elektroniczny, elektrotechniczny, produkcja sprzętu komputerowego i to one jako pierwsze odczują utrudnienia. Należy się też spodziewać podniesienia cen niektórych importowanych towarów z USA: odzieży dżinsowej, kosmetyków, whiskey - napisano w analizie.

Zmiana ceł nie dotknie sektora budowy maszyn, ponieważ jego produkcja jest eksportowana przeważnie na europejskie rynki - podkreślają eksperci bułgarskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu