Bułgarscy emigranci wysłali do kraju 1,0 mld EUR w 2005 r.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-01-2006, 13:30

Pracujący za granicą bułgarscy emigranci wysłali do kraju od stycznia do listopada 2005 r. 1,09 mld euro - poinformował w piątek dziennik "Dnewnik", powołując się na dane banku centralnego.

Pracujący za granicą bułgarscy emigranci wysłali do kraju od stycznia do listopada 2005 r. 1,09 mld euro - poinformował w piątek dziennik "Dnewnik", powołując się na dane banku centralnego.

Pieniądze od emigrantów to blisko połowa bezpośrednich inwestycji zagranicznych, które - według prognozy szefa rządowej Agencji Inwestycji Zagranicznych Pawła Ezekijewa - w 2005 r. wyniosą 2,2 mld euro.

Liczbę Bułgarów, którzy wyemigrowali po 1990 r., szacuje się na ok. 800 tys. osób. Najwięcej z nich trafiło do Hiszpanii, Grecji, Włoch i Portugalii. Połowa z nich pracuje na czarno, a 10 proc. kształci się za granicą.

W ciągu lat 2000-2004 r. oraz w pierwszej połowie 2005 r. wysyłane przez emigrantów do kraju środki finansowe rosły o blisko 30 proc. rocznie. Według analizy Instytutu Gospodarki Rynkowej, emigranci przekazują rodzinom w kraju przeciętnie 40 proc. swoich zarobków.

W drugiej połowie 2005 r. jednak nastąpiło zwolnienie tempa tych wpływów. O ile w czerwcu 2005 r. emigranci wysłali do Bułgarii o 30 proc. więcej pieniędzy w porównaniu z podobnym okresem 2004 r., to w listopadzie wzrost wyniósł 3,4 proc.

Z analizy bułgarskiej firmy konsultingowej Industry Watch, cytowanej przez "Dnewnik", wynika, że jedną z przyczyn może być korzystanie z innych form przekazu pieniędzy, nieobjętych statystyką banku centralnego. Zdaniem analityków, nie sprawdziły się również oczekiwania co do rentowności zainwestowanych w kraju środków. Pieniądze pochodzące od emigrantów lokowane są przeważnie w nieruchomości, co jest jedną z przyczyn prawie dwukrotnego wzrostu ich cen w ostatnich 3 latach.

Przychody z ich wynajmu nie są jednak wysokie. Industry Watch uważa, że mniejsze wpływy z tych środków mogą doprowadzić do stabilizacji i pewnego obniżenia cen nieruchomości w dużych miastach oraz na wybrzeżu czarnomorskim.

Ewgenia Manołowa

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane