Bullard: niskie stopy nawet jeszcze 2-3 lata

Amerykańska gospodarka pozostanie w „reżimie” niskich stóp przez być może jeszcze dwa lub trzy lata, uważa James Bullard, szef oddziału Rezerwy Federalnej z St. Louis, donosi Reuters. Powtórzył przy tym swoje stanowisko, że pojedyncza podwyżka stóp byłaby odpowiednia do przewidzenia przyszłości.

Bullard podczas wystąpienia organizowanego przez Commerce Bank nie odniósł się do wyników wyborów prezydenckich i  ewentualnego ich  wpływu na zmienność i perspektywy gospodarcze.

W obecnej sytuacji niskiego wzrostu i niskiej inflacji, Bullard uważa, że sondująca, tylko jedna podwyżka byłaby najlepszym rozwiązaniem. Kolejne zaostrzenia polityki monetarnej powinny zostać zawieszone przez Fed do czasu wzrostu, inflacji, produktywności i innych aspektów.

Jeśli nastąpi zmiana reżimu, polityka pieniężna będzie musiała się ponownie dostosować – powiedział Bullard.

Rynek oczekuje, że Fed podczas grudniowego posiedzenia zdecyduje się na podwyższenie stawek pieniężnych, choć wybór Donalda Trumpa na 45. Prezydenta USA może „zmusić” Rezerwę Federalną do zachowania dotychczasowego status quo.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Bullard: niskie stopy nawet jeszcze 2-3 lata