Bundesbank: coraz więcej oznak recesji w Niemczech

opublikowano: 19-09-2022, 14:33
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Bundesbank ogłosił, że „jest coraz więcej oznak recesji gospodarki Niemiec w postaci wyraźnego, szerokiego i długotrwałego spadku produktu gospodarczego”, informuje Bloomberg.

W comiesięcznym raporcie bank centralny Niemiec prognozuje, że nagromadzone zapasy gazu prawdopodobnie pozwolą uniknąć racjonowania energii zimą. Jednak w jego ocenie, po zauważalnym osłabieniu gospodarki w trzecim kwartale w kolejnych dwóch spadek produktu gospodarczego będzie już „znaczący”. Bundesbank uspokaja, że prawdopodobnie nie dojdzie do realizacji scenariusza z jego czerwcowych prognoz, przewidującego spadek PKB o 3,2 proc. w przyszłym roku. Zastrzega jednak, że perspektywy są wciąż „skrajnie niepewne”.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Bundesbank spodziewa się dalszego wzrostu inflacji w nadchodzących miesiącach w związku z wygaśnięciem w sierpniu wprowadzonych przez rząd rozwiązań obniżających ceny paliw i koszty transportu publicznego. Bank centralny spodziewa się w związku z tym dwucyfrowej dynamiki cen. W sierpniu wynosiła 7,9 proc. w ujęciu rocznym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane