Bundesbank nie wypłaci zysku pierwszy raz od 1979 r.

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 03-03-2021, 12:48

Po raz pierwszy od 1979 r. niemiecki bank centralny nie przekaże rządowi wypracowanych środków. Wynika to z potrzeb finansowych związanych z programami stymulacyjnymi i ryzykiem niewypłacalności.

Bloomberg

W komunikacie niemiecki bank centralny podkreślił, że musiał zwiększyć w zeszłym roku rezerwy o 2,4 mld EUR.

Wzrosło ryzyko niewypłacalności gdyż nabyliśmy ogromną ilość obligacji korporacyjnych. Na to nakłada się ryzyko wyższych stóp procentowych – czytamy w raporcie Bundesbanku.

Zaangażowanie w stymulację gospodarki dotkniętej koronakryzysem i wzrost zagrożeń wynikających z działań pod auspicjami EBC doprowadziły do tego, że instytucja teoretycznie nie wypracowała żadnego zysku w 2020 r. Rok wcześniej przekazała rządowi 5,9 mld EUR.

Bank podtrzymał, na obecną chwilę, swoją prognozę 3 proc. wzrostu niemieckiej gospodarki w 2021 r. Zaznaczył jednak, że w przypadku przedłużania restrykcji wprowadzonych w gospodarce, może być zmuszony do zweryfikowania projekcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane