Bundesbank oczekuje silnego ożywienia niemieckiej gospodarki

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 11-06-2021, 10:51

Najnowsze szacunki Bundesbanku zakładają dynamiczny wzrost niemieckiej gospodarki w drugiej połowie bieżącego roku. Bank centralny oczekuje, że aktywność prawdopodobnie osiągnie poziom sprzed kryzysu już latem.

Bloomberg

Prognoza Bundesbanku przewiduje, że największa europejska gospodarka rozwijać się będzie w tym roku w tempie 3,7 proc. zaś w 2022 r. PKB podskoczyć ma o 5,2 proc. Oznacza to spory wzrost optymizmu wśród przedstawicieli władz monetarnych gdyż szacunki z grudnia 2020 r. obejmowały bowiem projekcje na poziomach odpowiednio 3 i 4,5 proc.

Mocnemu wzrostowi gospodarczemu ma jednak towarzyszyć silna presja inflacyjna, choć jej szczyt powinien przypaść na bieżący rok. Bundesbank podwyższył swoje oczekiwania związane z inflacją z 2,8 do 2,5 proc. w roku 2021, z 1,3 do 1,8 proc. w roku przyszłym i na rok 2023 z 1,6 proc. jakie zakładano w grudniu do 1,7 proc.

Stopa inflacji w maju przyspieszyła do 2,4 proc., a Bundesbank nie wyklucza, że może osiągnąć nawet 4 proc. pod koniec br.

Niemiecka gospodarka przezwycięża kryzys koronawirusa. Powstrzymanie pandemii spowoduje znaczne efekty nadrabiania zaległości, głównie w konsumpcji prywatnej, a także w sektorach usług, które szczególnie mocno ucierpiały na skutek wprowadzonych restrykcji i ograniczeń – powiedział Jens Weidmann, prezes Bundesbanku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane