Bundesbank: odbicie gospodarki Niemiec w II kwartale

opublikowano: 18-06-2018, 13:44
aktualizacja: 18-06-2018, 13:45

Bank centralny Niemiec spodziewa się odbicia gospodarki w drugim kwartale po słabych pierwszych trzech miesiącach roku, informuje Reuters.

W pierwszym kwartale PKB Niemiec wzrósł o 0,3 proc. w porównaniu z poprzednim. Powodem był słabszy handel i mniejsze wydatki państwa. Dodatkowo koniunkturze szkodziła obawa eskalacja sporu handlowego USA z jego największymi partnerami.

- Po słabszym wzroście na początku 2018 roku niemiecka gospodarka powinna osiągnąć większe tempo wzrostu wiosną – głosi raport miesięczny Bundesbanku.

Ożywienie mają spowodować wyższe wydatki państwa, poprawa w budownictwie i wzrost wydatków na konsumpcję prywatną.

Autorzy raportu podkreślili jednak, że odbicie nie sięgnie wysokości notowanej w ubiegłym roku, głównie z powodu słabszej aktywności sektora przemysłowego.
W kwietniu spadły zamówienia w niemieckim przemyśle, produkcja przemysłowa i eksport, przypomina Reuters. Analitycy tłumaczyli to dłuższymi świętami, zimniejszą pogodą i epidemią grypy.

W piątek Bundesbank obniżył prognozę tegorocznego wzrostu PKB Niemiec do 2,0 proc. z 2,5 proc. zapowiadanych w grudniu. Podwyższył jednocześnie prognozę przyszłorocznego wzrostu z 1,7 do 1,9 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Bundesbank: odbicie gospodarki Niemiec w II kwartale