Bundesbank: Plany budżetowe Merkel mogą wywołać spór sądowy

(Marek Druś)
opublikowano: 21-11-2005, 21:04

Bundesbank ostrzegł, że plany desygnowanej na stanowisko kanclerza Angeli Merkel mogą wywołać poważny spór prawny. Chodzi o naruszenie stosowanej od 56 lat w Niemczech zasady, że zwiększenie długu publicznego nie może wyć wyższe od planowanych przez rząd inwestycji.

Bundesbank ostrzegł, że plany desygnowanej na stanowisko kanclerza Angeli Merkel mogą wywołać poważny spór prawny. Chodzi o naruszenie stosowanej od 56 lat w Niemczech zasady, że zwiększenie długu publicznego nie może wyć wyższe od planowanych przez rząd inwestycji.

Angela Merkel zapowiedziała, że w 2006 roku rząd zwiększy raczej zadłużenie państwa niż podatki. Zgodnie z zawartym porozumieniem koalicyjnym dług publiczny Niemiec ma wzrosnąć netto o 41 mld EUR. To kwota o 18 mld EUR wyższa od planowanych inwestycji i prawie o 1 mld EUR wyższa niż w rekordowym dotychczas pod względem wzrostu zadłużenia 1996 roku.

Opozycyjna FDP zapowiedziała już, że w przypadku podtrzymania planów koalicji zaskarży jej decyzje budżetowe do sądu najwyższego. Pierwszym testem realizacji planów rządu Niemiec będzie jednak głosowanie Bundestagu w sprawie powołania Merkel na stanowisko kanclerza. Odbędzie się ono już we wtorek, 22 listopada.

MD, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane