Bundesbank: recesja w Niemczech coraz bardziej prawdopodobna

opublikowano: 22-08-2022, 14:09
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Bank centralny Niemiec ostrzega o rosnącym prawdopodobieństwie recesji krajowej gospodarki i możliwości przekroczenie przez inflację 10 proc. jesienią tego roku, informuje Reuters.

- Spadek produktu gospodarczego w miesiącach zimowych stał się dużo bardziej prawdopodobny. Duży stopień niepewności dostaw gazu zimą i gwałtowny wzrost cen prawdopodobnie mocno obciążą gospodarstwa domowe i firmy – poinformował w comiesięcznym raporcie Bundesbank.

Obniżenie dostaw rosyjskiego gazu do uzależnionej od niego niemieckiej gospodarki oraz rekordowa cena „błękitnego paliwa” na rynkach skłaniają wielu ekonomistów do twierdzenia, że recesja największej europejskiej gospodarki jest nieunikniona.

- Stopa inflacji może sięgnąć 10 proc. jesienią. Ryzyko, że będzie jeszcze większa, jest wysokie, szczególnie jeśli nastąpi wstrzymanie dostaw gazu z Rosji – ogłosił Bundesbank.

Gaz ziemny drożeje w poniedziałek o 19 proc. na europejskiej platformie TTF do 290,99 EUR za 1 MWh. Powodem jest ogłoszenie przez Gazprom w piątek wstrzymania na koniec sierpnia na trzy dni dostaw gazu do Niemiec przez Nord Stream 1.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane