Bundesbank: spadek lub stagnacja gospodarki Niemiec

opublikowano: 16-11-2020, 14:41

Bank centralny Niemiec uważa, że największa europejska gospodarka prawdopodobnie znalazła się w stagnacji lub spada z powodu restrykcji wprowadzonych z powodu drugiej fali pandemii, informuje Reuters.

Choć wprowadzone w Niemczech restrykcje są łagodniejsze niż podczas pierwszej fali pandemii, dotyczą głównie branży HoReCa, to Bundesbank obawia się skutków spadku popytu zagranicznego.

- Ogólnie gospodarka znajdzie się w stagnacji, a może nawet spadnie, po bardzo wyraźnym wzroście latem – głosi comiesięczny raport banku centralnego Niemiec.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Bundesbank zaznaczył, że ewentualny spadek nie będzie tak głęboki jak wiosną. Podkreślił, że postęp prac nad szczepionką na COVID-19 ożywił nadzieję na osiągnięcie „wkrótce” równowagi między powstrzymywaniem wirusa i otwarciem gospodarki.

W wywiadzie dla Bild am Sonntag minister gospodarki Peter Altmaier powiedział, że Niemcy powinni przygotować się na 4-5 miesięcy poważnych ograniczeń i nie powinni oczekiwać, że wprowadzone restrykcje zostaną szybko zniesione.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane