Bundesbank: wzrost Niemiec znacząco wyższy w IV kwartale

Bank centralny Niemiec oczekuje znaczącego przyspieszenia wzrostu gospodarczego w czwartym kwartale 2016 roku, donosi Reuters.

Bundesbank prognozuje także, że inflacja będzie wynosiła w grudniu ponad 1 proc., po latach utrzymywania się poniżej tego poziomu.

W drugim i trzecim kwartale tempo wzrostu gospodarczego Niemiec nie było wysokie. W czwartym ma przyspieszyć głównie dzięki rosnącej produkcji przemysłowej, większej produkcji budowlanej i coraz większej konsumpcji prywatnej, wskazuje bank centralny w comiesięcznym raporcie.

PKB Niemiec, wyrównany sezonowo, wzrósł w trzecim kwartale o 0,2 proc. W ujęciu rocznym tempo wzrostu wyniosło 1,7 proc.

- Oczekujemy, że wyjątkowo duży wzrost nowych zamówień, w połączeniu z korzystnymi nastrojami w firmach, będzie stymulował aktywność przemysłową przez cały kwartał – pisze Bundesbank. – Konsumpcja gospodarstw domowych także jest ważnym wsparciem gospodarki, co znalazło odzwierciedlenie w mocnym wzroście sprzedaży detalicznej w październiku – dodaje.   

Oczekiwany przez bank centralny Niemiec wzrost inflacji w grudniu powyżej 1 proc., za co odpowiadają głównie drożejące paliwa, oznaczałby największy wzrost cen od kwietnia 2014 rok. W listopadzie inflacja sięgała w Niemczech 0,7 proc., przypomina Reuters.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Bundesbank: wzrost Niemiec znacząco wyższy w IV kwartale