Bundesbank zadowolony ze spadku inflacji w Niemczech

OPTIMUS Spółka Akcyjna
opublikowano: 25-09-2001, 11:01

FRANKFURT (Reuters) - Członek rady Bundesbanku Franz-Christoph Zeitler wyraził we wtorek zadowolenie, że inflacja w Niemczech zbliża się coraz bardziej do założonego przez Europejski Bank Centralny (ECB) poziomu dwóch procent.

Jednak w wydanym oświadczeniu Zeitler ostrzegł, że inflacja na poziomie, który zdaniem ECB zapewnia stabilność cenową nie została jeszcze osiągnięta.

"Pierwsze dane o kształtowaniu się cen konsumpcyjnych w niemieckich landach we wrześniu sygnalizują zadowalający spadek inflacji w stronę dwuprocentowego pułapu" - napisał Zeitler.

"Jednak trwałe utrzymanie stabilnego poziomu dwóch procent nie jest jeszcze pewne, a spadek jest efektem czynników statystycznych" - dodał.

Zeitler zwraca uwagę, że presja cenowa może zwiększyć się z powodu planowanej podwyżki podatku ekologicznego, akcyzy na wyroby tytoniowe i składek ubezpieczeniowych. Po ich wprowadzeniu inflacja może wzrosnąć nawet o 0,6 procent.

Zeitler podał również, że nie ma nadal pewności jak kształtować się będą ceny paliw. Ważne będą również dane o podaży pieniądza (M3) w strefie euro.

Dane z niemieckich landów sugerują, że wrześniowa inflacja znajdzie się nieznacznie powyżej dwóch procent wobec 2,6 procent w sierpniu.

We wtorek dane o inflacji we wrześniu opublikował land Badenii- Wirtembergi i Hesji. W pierwszym z nich ceny konsumpcyjne nie zmieniły się licząc miesiąc do miesiąca, a rok do roku inflacja wyniosła 2,3 procent. W Hesji ceny wzrosły o 0,1 procent licząc miesiąc do miesiąca i 1,9 procent rok do roku.

Wstępne dane o inflacji w Niemczech, opracowywane na podstawie danych z największych landów, zostaną przedstawione we wtorek do 12.00 czasu warszawskiego.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: OPTIMUS Spółka Akcyjna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Bundesbank zadowolony ze spadku inflacji w Niemczech