Burda wycofuje cały nakład ”Chipa”, bo na płycie były nielegalne pliki

Presserwis, DI
opublikowano: 25-09-2009, 06:32

Burda Communications wycofa cały nakład październikowego miesięcznika ”Chip”, bo na dołączonej do niego płycie DVD zamieszczone zostały nieprzewidziane przez wydawcę pliki, poinformował Presserwis.

Serwis MediaFM.net podał, że na płycie znalazły się napisy do filmu ”Slumdog”, koncertowa płyta Stinga, składanka ”Smooth Jazz Caffe”, płyta Katarzyny Nosowskiej ”Unisexblues”, składanka ”Sunrise Festival 2009”. Foldery z muzyką zawierały adnotację, że utwory ściągnięto z jednego z serwisów torrentowych.

”Burda Communications zbadała sytuację i informuje, że doszło do tego w wyniku niedochowania procedury wymaganej przy produkcji płyty DVD przez jedną z osób zaangażowanych w proces jej powstawania” – informuje wydawca cytowany przez Presserwis.

– Trzeba przyznać, że to wpadka nie do pozazdroszczenia. To nie mleko się rozlało, lecz cała cysterna atramentu – skomentował dla ”Presserwisu” mecenas Jerzy Naumann, specjalista od prawa prasowego i autorskiego. Zwraca uwagę, że doszło tu nie tylko do piractwa, bo ktoś bezprawnie ściągnął z Internetu utwory chronione prawem autorskim, prawdopodobnie nic za to nie płacąc, ale też chciał wprowadzić do obrotu nielegalne kopie tych utworów. Jego zdaniem, jeśli dołączenie feralnego nośnika nastąpiło przez nieuwagę, a więc w przypadku winy nieumyślnej, nie uchyla to odpowiedzialności prawnej wydawcy, a wyłącznie ją łagodzi.

– Druga ewentualność to taka, że mamy do czynienia z wewnętrzną intrygą lub skrajnie nieuczciwą konkurencją i ktoś umyślnie włożył do numeru zamiast miłej płytki - granat. Sprawca takiego działania ponosiłby znacznie surowsze konsekwencje. Gdyby to okazało się prawdą, wydawca ”Chipa” nie musiałby się bać odpowiedzialności karnej i cywilnej. Ale kompromitacja, niestety, pozostanie na bardzo długo – powiedział Presserwisowi Naumann.

Presserwis, DI

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Presserwis, DI

Polecane