Bury: prywatyzacja Polfy Pabianice może zakończyć się w tym roku

PAP
opublikowano: 18-06-2009, 21:44

Zdaniem wiceministra skarbu Jana Burego Polfa Pabianice jest dobrze przygotowana do prywatyzacji. Jak powiedział podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej komisji skarbu, jest duża szansa, że  prywatyzacja spółki zakończy się w tym roku.

"Polfa Pabianice jest w pełni przygotowana do prywatyzacji. Doradcy wykonali wszystkie analizy przedprywatyzacyjne, które zostały przyjęte przez Polski Holding Farmaceutyczny" - powiedział.

Pod koniec maja zarząd PHF zaprosił inwestorów do składania ofert na zakup tej pabianickiej spółki. Według Burego, do tej pory do Holdingu wpłynęło kilka ofert od podmiotów krajowych i zagranicznych.

Holding PHF został utworzony w 2004 r., by realizować rządową strategię dla przemysłu farmaceutycznego do 2008 r. Docelowo miał on przejąć funkcje operacyjne trzech spółek zależnych - Polfy Warszawa, Tarchomin i Pabianice. Na początku ub.r. kolegium MSP podjęło decyzję o prywatyzacji tych trzech firm w krótkim okresie przez PHF, a następnie likwidację holdingu.

"Jeśli chodzi o Polfy Tarchomin i Warszawa, to ich prywatyzacja zależy od tempa, w jakim zarząd PHF przyjmie od doradców analizy przedprywatyzacyjne. Od tego uzależniamy, czy prywatyzacja (tych dwóch spółek - PAP) odbędzie się w tym czy w przyszłym roku" - wyjaśnił.

Bury poinformował, że Polfy Pabianice i Warszawa nie ustrzegły się problemów związanych z opcjami walutowymi. "W obu przypadkach - zarówno w roku ubiegłym, jak i w tym roku - spółki odnotują straty na opcjach" - powiedział.

Zapewnił, że zarząd PHF oraz resort skarbu wyciągnie konsekwencje prawne wobec osób, które miały wpływ na zawieranie w tych spółkach umów na opcje walutowe.

W okresie, gdy złoty umacniał się, przedsiębiorstwa sprzedające swoje usługi bądź towary za waluty obce, w obawie przed zmianami kursowymi, zawierały z bankami umowy o tzw. opcje walutowe. Nie zawsze służyły one do zabezpieczenia kursowego. Część firm zawierało umowy określane jako spekulacyjne, które okazały się dla nich niekorzystne.

Bury poinformował, że w 2008 r. Polfa Pabianice osiągnęła zysk netto w wysokości 17 mln 583 tys. zł, a w pierwszym kwartale br. w wysokości 5 mln 312 tys. zł. W przypadku Polfy Warszawa było to odpowiednio 26 mln 657 tys. zł i 6 mln 99 tys. zł.

Z kolei Polfa Tarchomin zakończyła ubiegły rok stratą netto w wysokości 12 mln 103 tys. zł. Bury podkreślił, że dane finansowe za pierwszy kwartał br. wskazują na poprawę wyników spółki, dzięki wprowadzonym przez zarząd działaniom restrukturyzacyjnym i naprawczym. Zysk netto Polfy Tarchomin w ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku wyniósł 9,1 mln zł.

W przypadku Cefarmów Warszawa, Białystok i Rzeszów zysk netto w 2008 roku wyniósł odpowiednio 5 mln 587 tys. zł, 5 mln 981 tys. zł i 3 mln 946 tys. zł.

Według Burego, Cefarm Warszawa mógłby zostać w pełni sprywatyzowany na przełomie 2009 i 2010 r.

Jeśli chodzi o Cefarm Białystok, to resort skarbu planuje na początku przyszłego tygodnia podpisać z Farmacolem umowę sprzedaży tej spółki. "Chcemy, by do końca czerwca Cefarm Białystok został w pełni sprywatyzowany" - powiedział.

"Jeśli inwestor strategiczny Cefarmu Rzeszów nie zdecyduje się na odkupienie akcji od Skarbu Państwa, nie wykluczamy, że zostaną one sprzedane w trybie aukcyjnym" - dodał. SP ma 49 proc. akcji w Cefarmie Rzeszów, a inwestor strategiczny - spółka APC PHARMA 51 proc. akcji.

Minister skarbu państwa nadzoruje obecnie 12 spółek sektora farmaceutycznego. Chodzi o cztery jednoosobowe spółki - Polski Holding Farmaceutyczny (PHF), Wytwórnię Surowic i Szczepionek Biomed, Cetralę Farmaceutyczną Cefarm oraz Cefarm Białystok. Ponadto SP ma częściowy pakiet w firmach: Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa, Pabianickie Zakłady Farmaceutyczne Polfa, Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa i Cefarm Rzeszów.

W ubiegłym roku MSP zakończyło prywatyzację czterech podmiotów: Przedsiębiorstwa Zaopatrzenia Farmaceutycznego Cefarm w Łodzi i Krakowie, Grodziskich Zakładów Farmaceutycznych Polfa oraz Cefarmu - Wrocław Centrum Zaopatrzenia Farmaceutycznego. Pozostałe akcje należące do SP mają być udostępnione uprawnionym pracownikom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane