Czytasz dzięki

Bush obiecuje odbudowę terenów zniszczonych przez Katrinę

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-09-2005, 07:37

W przemówieniu telewizyjnym wygłoszonym z Nowego Orleanu, prezydent Bush przyrzekł znaczną pomoc rządu federalnego w odbudowie miasta po powodzi i innych terenów zniszczonych po huraganie Katrina.

W przemówieniu telewizyjnym wygłoszonym z Nowego Orleanu, prezydent Bush przyrzekł znaczną pomoc rządu federalnego w odbudowie miasta po powodzi i innych terenów zniszczonych po huraganie Katrina.

     Bush przemawiał przez 23 minuty na placu Jacksona, centrum historycznej dzielnicy French Quarter. Obiecał, że rząd pokryje większość kosztów odbudowy po kataklizmie, szacowanych już na ponad 200 miliardów dolarów.

    Prezydent zapewnił, że mimo zatopienia początkowo 80 procent Nowego Orleanu -- gdzie prawdopodobnie całe dzielnice trzeba będzie wyburzyć po opadnięciu wód -- miasto będzie odbudowane, i to - jak powiedział -- "wyżej".

   "Nie sposób sobie wyobrazić Ameryki bez Nowego Orleanu, te wspaniałe miasto znowu się podniesie. Tramwaje znowu pojadą bulwarem St Charles i namiętna dusza wielkiego miasta powróci" -powiedział.

   Nowy Orlean, centrum frankofońskiej niegdyś kultury cajun  i słynna kolebka jazzu, jest jedną z głównych atrakcji turystycznych USA.

    Bush obiecał też m.in. odbudowę Biloxi i Gulfport, miast w stanie Mississippi, najbardziej zniszczonych huraganem Katrina.

   Prezydent wziął na siebie odpowiedzialność za zaniedbania rządu federalnego, które opóźniły akcje ratunkową i powiększyły prawdopodobnie liczbę ofiar. Na razie wynosi ona kilkaset osób, ale akcja poszukiwania ciał w Nowym Orleanie dopiero się zaczęła.

    Bush powiedział, że władze zamierzają do połowy października zapewnić tymczasowe mieszkania ewakuowanym, których zakwaterowano w schroniskach. Odpowiadając na zarzuty, że władze nie przyszły dość szybko z pomocą, gdyż poszkodowanymi byli przede wszystkim Murzyni, i to przeważnie biedni, prezydent przyznał, że ubóstwo czarnych ma na amerykańskim południu korzenie w dyskryminacji i segregacji rasowej.   Zapowiedział jednocześnie, że jego administracja podejmie kroki na rzecz walki z nędzą. "Mamy obowiązek stawić czoła ubóstwu poprzez śmiałe działania" - oświadczył.

     Za rządów Busha margines nędzy w USA poszerzył się jednak - jak wykazał niedawny raport Biura Spisu Ludności -- i powiększyły się nierówności dochodów.

   Prezydent przekonywał, że sam wysiłek odbudowy wywoła ożywienie gospodarcze na zniszczonych nad Zatoką Meksykańską terenach. Wysunął inicjatywę tzw. Gulf Opportunity Zone, czyli stworzenia w tym regionie strefy ulg podatkowych i innych zachęt dla przedsiębiorczości.

   Zaproponował też ustanowienie "rachunków pracowników przy odbudowie", którzy mają otrzymać po 5000 dolarów na poszukiwanie nowej pracy, ewentualne przekwalifikowanie się lub doszkolenie zawodowe, oraz opiekę nad dziećmi.

   Inna inicjatywa, o której zaakceptowanie zwrócił się do Kongresu, to projekt pomocy w formie kredytów i darów w budowie tanich domów przez poszkodowanych.

 

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane