Bush: tarcza antyrakietowa ma charakter 'czysto obronny'

05-06-2007, 13:19

Planowana w Czechach i Polsce amerykańska tarcza antyrakietowa ma charakter "czysto obronny" i nie jest wymierzona w Rosję - oświadczył we wtorek na konferencji prasowej w Pradze amerykański prezydent George W. Bush. Czechy są pierwszym etapem europejskiej podróży Busha. We  wspólnej konferencji z Bushem uczestniczyli prezydent Vaclav Klaus i premier Mirek Topolanek, którzy wcześniej rozmawiali z amerykańskim prezydentem.

Klaus zapewnił po spotkaniu, że jego kraj zgadza się z Bushem co do lokalizacji amerykańskiego systemu przeciwrakietowego.

"Jesteśmy świadomi, że USA dźwigają na swoich barkach wielką odpowiedzialność za sytuację na świecie i chciałbym podkreślić, że USA i prezydent Bush mają w tej sprawie nasze poparcie" - zaznaczył Klaus.

Z kolei amerykański prezydent zauważył, że Rosja nie jest wrogiem Stanów Zjednoczonych i nie musi obawiać się tarczy, zaplanowanej jako obrona przed atakiem nuklearnym ze strony Iranu. Dodał, że "zimna wojna już się skończyła".

"Czesi nie muszą już wybierać pomiędzy przyjaźnią z Rosją lub przyjaźnią ze Stanami Zjednoczonymi. Mogą mieć jedno i drugie" - ocenił.

Bush oświadczył też, że ma "wiadomość" dla prezydenta Rosji Władimira Putina. "Nie powinieneś obawiać się systemu obrony przeciwrakietowej, dlaczego nie współpracować w sprawie systemu? Dlaczego by nie uczestniczyć ze Stanami Zjednoczonymi?" - pytał Bush.

"Wyślij swoich generałów, żeby zobaczyli jak taki system by działał, wyślij naukowców" - apelował do Putina amerykański prezydent.

Kreml stanowczo sprzeciwia się umieszczeniu elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Czechach i Polsce.

Podczas konferencji prezydent Bush zapewnił też, że jest "zdecydowanym zwolennikiem" zmiany amerykańskiego programu wizowego dla obywateli Czech. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Bush: tarcza antyrakietowa ma charakter 'czysto obronny'