Buzek: Bruksela zaczęła dostrzegać rosyjską politykę dzielenia UE

(Marek Druś)
opublikowano: 24-11-2006, 09:19

Wszystkie siły w kraju muszą wspomagać rząd w sprawie weta wobec negocjacji unijno-rosyjskich, powiedział eurodeputowany i b. premier.

Eurodeputowany Jerzy Buzek powiedział, że weto wobec negocjacji unijno-rosyjskich jest najcięższą bronią, jaką Polska mogła wyciągnąć. Były premier występując w Sygnałach Dnia Polskiego Radia podkreśłił, że teraz wszystkie siły w kraju muszą wspomagać rząd w tej sprawie. Buzek zauwazył, że dzięki działaniom polskiego rządu teraz już nawet władze w Brukseli dostrzegają problem, jaki stwarza rosyjska polityka dzielenia Unii.

Eurodeputowany zwrócił uwagę, że z Unią można wynegocjować korzystne rozwiązania. Dodał, że nominacja byłego ambasadora w Paryżu Jana Tombińskiego na placówkę w Brukseli jest świetnym wyborem. Podkreślił, że jest to doskonały negocjator.

Jerzy Buzek odnosząc się do polskiego górnictwa zauważył, że jednym z elementów restruktyracji tej branży przeprowadzonej przez jego rząd było położenie nacisku na kwestię bezpieczeństwa pracowników. Dodał, że obecnie ważną kwestią jest konieczność bezpiecznej eksploatacji kopalni. Zwrócił uwagę, że na Śląsku nawet dróg nie można budować bez obawy, że zapadną się dawne sztolnie i chodniki. Zaznaczył, że ważne jest też odpowiednie wykorzystanie węgla i powiedział, że aż jedna trzecia wydobywanego surowca jest marnowana z powodu przestarzałych technologii stosowanych w energetyce i budownictwie. Buzek zapewnił, że w Unii są do wykorzystania fundusze na cele związane z ochroną środowiska i ograniczaniem zużycia energii i dodał, że jako eurodeputowany może tu dużo pomóc.

Były premier zapytany o dzisiejszą rozprawę w sprawie ministra skarbu w jego gabinecie powiedział, że jego zdaniem Emil Wąsacz zostanie przez Trybunał Stanu uniewinniony. Buzek zapewnił, że prywatyzacja PZU została przeprowadzona zgodnie z prawem, a nieprawidłowości, o któte oskarża się Wąsacza, określił jako drobne potknięcia urzędnicze.

(IAR)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu