Buzek: Konieczna jest decentralizacja i wzmocnienie roli samorządów

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 28-01-2005, 14:57

Reformy w Polsce powinny polegać przede wszystkim na decentralizacji państwa, wzmocnieniu roli samorządów i społeczeństwa obywatelskiego - uważa były premier prof. Jerzy Buzek, eurodeputowany z ramienia Platformy Obywatelskiej. Buzek w piątek w Warszawie uczestniczył w konferencji na tematbilansu wejścia Polski do UE.

Reformy w Polsce powinny polegać przede wszystkim na decentralizacji państwa, wzmocnieniu roli samorządów i społeczeństwa obywatelskiego - uważa były premier prof. Jerzy Buzek, eurodeputowany z ramienia Platformy Obywatelskiej. Buzek w piątek w Warszawie uczestniczył w konferencji na tematbilansu wejścia Polski do UE.

"Głównym kierunkiem zmian powinna być decentralizacja państwa, co pozwoli samorządom na sprawniejsze działania i wzięcie pełnej odpowiedzialności za sprawy lokalne. Jest to niezbędne do realizacji inwestycji w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, wspólnie z firmami prywatnymi" - powiedział Buzek.

Według niego, ze względu na przerost administracji, konieczne jest też ograniczenie liczby osób pracujących w tym sektorze. Gruntownych reform wymaga służba zdrowia i edukacja, uważa Buzek. Jak powiedział, rolą Polaków w Parlamencie Europejskim jest zabieganie o jak największą pomoc UE dla naszego kraju.

"Jednak bardzo ostrożnie wypowiadam się na temat szans, jakie daje Unia polskiej gospodarce, bo to jest kwestia naszych wewnętrznych regulacji. Nie należy łączyć tego z Unią" - powiedział Buzek.

Zaznaczył, że postulowane przez niego zmiany znajdą się w programie gospodarczym PO. Jednak, jak powiedział, przed wyborami będą to jedynie założenia kierunkowe, ponieważ "nie można przygotować szczegółowego programu jako opozycja, konieczne jest do tego sformułowanie rządu i posiadanie aparatu wykonawczego" - wyjaśnił.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane