By przedstawicielstwo nie płaciło podatków

Justyna Bauta
opublikowano: 03-03-2005, 00:00

Przedstawicielstwo polskiej firmy za granicą może nie płacić podatku, jeśli spełni określone ustawowo warunki.

Działalność przedstawicielstwa w państwie, z którym Polska zawarła umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania zwykle nie podlega tam opodatkowaniu, jeżeli jest ograniczona do:

- działalności przygotowawczej i pomocniczej

- składowania, wystawiania lub wydawania towarów należących do przedsiębiorstwa,

- zakupu usług/towarów dla przedsiębiorstwa,

- zbierania informacji.

W praktyce czasami trudno jest odróżnić działalność pomocniczą i przygotowawczą od działalności głównej. Taką działalnością jest np. działalność reklamowa, marketingowa służąca promowaniu marki i przekazywaniu informacji o produktach i usługach lub działalność polegająca na organizowaniu biura za granicą. Ale już badanie rynku nie zawsze będzie uznawane za działalność pomocniczą.

Jeżeli firma prowadzi działalność w zakresie badania rynku i opinii publicznej, to prowadzenie przez jej przedstawicielstwo np. w Berlinie badań na rynku niemieckim dotyczących preferencji konsumentów nie będzie uważane za działalność pomocniczą, lecz za działalność generującą przychód firmy.

Natomiast jeżeli podmiot zajmowałby się handlem mrożonkami, to zbieranie informacji przez przedstawicielstwo o upodobaniach konsumentów danego kraju stanowiłoby działalność pomocniczą.

Charakter działalności

Żeby stwierdzić, czy dana działalność ma pomocniczy lub przygotowawczy charakter, trzeba sprawdzić, jak istotne i znaczące jest funkcjonowanie przedstawicielstwa dla działalności przedsiębiorstwa.

Czasami przedstawicielstwo ustanawiane jest w celach marketingowych, a w praktyce zajmuje się pośredniczeniem w zawieraniu kontraktów handlowych w danym kraju, czyli tradycyjną sprzedażą.

Przykładowo pracownicy zagranicznego przedstawicielstwa przedstawiają klientom, wraz z materiałami reklamowymi i próbkami, wzory umów sprzedaży, których podpisanie przez klienta, a następnie przez przedstawiciela firmy w Polsce skutkuje zawarciem umowy sprzedaży. Pojawiają się wówczas pytania: jaka była faktyczna rola pracownika przedstawicielstwa, na ile przyczynił się on do zawarcia umowy, a więc osiągnięcia przez firmę przychodu i czy w związku z tym dochód polskiej firmy w tym zakresie nie powinien być opodatkowany w kraju, w którym znajduje się przedstawicielstwo.

Określenie zadań

Prawidłowe określenie zadań przedstawicielstwa już na wstępnym etapie jego działania na zagranicznym rynku pozwala nie płacić podatku dochodowego w tym kraju. Z kolei wykraczanie poza zakres czynności, które nie powodują obowiązku płacenia podatku dochodowego rodzi ryzyko uznania przez zagraniczne organy podatkowe, że część dochodu polskiego przedsiębiorcy została osiągnięta dzięki działalności przedstawicielstwa i powinna podlegać opodatkowaniu w państwie, w którym znajduje się przedstawicielstwo. Powstaje wówczas problem, jak określić dochód podlegający opodatkowaniu za granicą, jak prawidłowo ustalić koszty uzyskania przychodów, jaka dokumentacja jest potrzeba w tym zakresie. O tym jednak w kolejnym odcinku.

Justyna Bauta, Michalski Dłuska Dziedzic i Partnerzy

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Bauta

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / By przedstawicielstwo nie płaciło podatków