Byczy tydzień, niedźwiedzi piątek

Paweł Cymcyk, Analityk A-Z Finanse
opublikowano: 31-07-2009, 17:57

Piątkowe otwarcie było kontynuacją optymizmu z czwartkowego zamknięcia. WIG20 wyszedł na nowe szczyty, ale popyt szybko odpuścił dalszą presję i już rynek meldował się po czerwonej stronie. Byki zapewne miały nadzieję, że uda się powtórzyć wczorajszy scenariusz i po początkowym osłabieniu dalsze wzrosty będą tylko kwestią czasu. Takiemu rozegraniu sesji na przeszkodzie stanęły jednak zachodnie giełdy (poza Londynem), które po spadkach wcale nie chciały rosnąć.

Stabilizacji sprzyjało ogóle oczekiwanie na dane z USA. Wcześniej jednak ogłoszono stopę bezrobocia w Eurolandzie, która okazała się zdecydowanie mniejsza niż oczekiwania. Co ciekawe pozytywną reakcję na te dane widać było na krajowym parkiecie, a nie na zachodnich rynkach.

Prawdziwa giełdowe zamieszanie rozegrało się po najważniejszych dziś danych o wielkości spadku amerykańskiego PKB. Oczekiwano spadku o 1,5 proc. a tymczasem publikacja zaskakiwała swoim optymizmem. Amerykańska gospodarka skurczyła się w drugim kwartale o tylko 1 proc. Pomimo tego że są dopiero wstępne szacunki to wywołały nagły… spadek i WIG20 momentalnie stracił 1 proc. Skąd takie dziwne zachowanie po dobrych danych? Uzasadnieniem dla takiego rozwoju wypadków (ale moim zdaniem dość naciąganym) był komunikat o rewizji danych o PKB w Stanach za pierwszy kwartał. Obniżono je z  -5,5 proc. do rekordowych -6,4 proc., a inwestorzy przestraszyli się że obecne lepsze informacje również mogą być za miesiąc negatywnie poprawione stąd nie warto się nimi kierować.

Wydaje się, że zdecydowanie bardziej prawdopodobną przyczyną tak nagłego spadku jest po prostu realizacja zysków przez wszystkich, którzy w ciągu ostatniego tygodnia kupowali akcje i liczyli na lepsze dane. To uzasadnienie jest tym bardziej prawdziwe, że zaraz po spadku na rynkach pojawił się większy popyt, który wyprowadził indeksy na plusy. Takie wyciąganie na siłę w końcówce doskonale pasuje do dnia kończącego miesiąc i sądzę, że tyko dzięki temu szczegółowi rynek uniknął powiększenia przeceny, która widzieliśmy zaraz po danych.  Pozostałe informacje towarzyszące publikacji PKB były dla rynków zupełnie drugorzędne i przeszły bez echa, ale warto zauważyć, że nie był tak dobre, bo koszty zatrudnienia się zwiększyły, a jednocześnie wskaźnik wydatków osobistych spadł.

Dzisiejsze zamieszanie i kilkukrotne zmiany kierunku wpłynęły na wielkość obrotu, który na GPW przekroczył 2,3 mld, a więc był największy z ostatnich tygodni, co przy spadkowej sesji nie jest dobrym sygnałem na nadchodzący miesiąc. Ostatecznie tydzień kończymy zaledwie 2,5 proc. wzrostem, a cały lipiec 12 proc. zwyżką. Dzisiejsze zachowanie rynku pomimo osiągnięcia nowych szczytów pokazuje, że siła do dalszych wzrostów jest niezwykle wątła. Jeżeli nawet tak dobre dane nie generują zwyżek to są to przesłanki by uważać, bo sierpień może okazać się miesiącem korekty.

Paweł Cymcyk, Analityk A-Z Finanse

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Cymcyk, Analityk A-Z Finanse

Polecane