Byczyna zaprasza do rycerskiego grodu

  • Anna Pronińska
20-02-2014, 00:00

Opolskiej gminie nie brakuje pomysłów na rozwój, ale jedynie pieniędzy na inwestycję zakrojoną na 55 mln zł. Pomoże PPP.

Takiego przedsięwzięcia w formule partnerstwa publiczno- -prywatnego (PPP) jeszcze nie było. Gmina Byczyna ogłosiła postępowanie w koncesji na roboty budowlane (tzw. małe PPP) na budowę kompleksu rekreacyjno-sportowego Rycerski Park Historyczny. Partner ma zaprojektować kompleks, zbudować i sfinansować go oraz zarządzać nim. Ma on powstać w stylistyce średniowiecznej na ponad 7-hektarowej miejskiej działce nad Zalewem Biskupice-Brzózki. Szacunkowa wartość wynosi 55 mln zł.

BYCZYNA SIĘ ZBROI: Rycerska tradycja kwitnie w opolskiej gminie. Włodarze kują więc żelazo,
póki gorące, i zapraszają do budowy kolejnego grodu. [FOT. ARC]
Zobacz więcej

BYCZYNA SIĘ ZBROI: Rycerska tradycja kwitnie w opolskiej gminie. Włodarze kują więc żelazo, póki gorące, i zapraszają do budowy kolejnego grodu. [FOT. ARC]

— Mamy zarys inwestycji, ale nie narzucamy partnerowi, co ma się tam znaleźć. Chodzi o stworzenie parku powiązanego historycznie z istniejącym średniowiecznym drewnianym rycerskim grodem po drugiej stronie zalewu — mówi Aneta Sztojko-Chałupczyńska z ratusza w Byczynie.

Dziś tętniący życiem gród nie jest w stanie pomieścić wszystkich zwiedzających, także zagranicznych turystów. W ramach przedsięwzięcia mogłyby powstać m.in. zamek lub warownia, hotel, SPA, kręgielnia z kawiarnią, basen, restauracje, sklepy, ale też amfiteatr, małe zoo i plaża oraz parkingi i pole namiotowe. Na terenach otwartych mają się odbywać imprezy plenerowe — wydarzenia kulturalne czy inscenizacje historyczne. Gmina przewiduje, że etapowa realizacja przedsięwzięciazajmie maksymalnie pięć lat. Nie planuje partycypować w finansowaniu inwestycji.

— Przedsięwzięcie mieści się w nakreślonych przez ustawodawcę ramach prawnych szeroko rozumianej formuły PPP, projekt jest więc możliwy do realizacji od strony prawnej. Pytanie, jakie będzie zainteresowanie pomysłem partnerów prywatnych. Jeśli lekcja „testowania rynku” oraz przygotowania solidnego biznesplanu popartego analizami zostanie prawidłowo odrobiona i da odpowiedź pozytywną, to istnieje szansa na końcowy sukces przedsięwzięcia — mówi Tomasz Korczyński, adwokat współkierujący praktyką PPP w kancelarii Dentons.

Firmy zainteresowane przedsięwzięciem w Byczynie mają czas na składanie wniosków do 17 marca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Byczyna zaprasza do rycerskiego grodu