Bydgoskie KPEC wybuduje 5 elektrociepłowni gazowych

PAP
opublikowano: 30-08-2017, 19:39
aktualizacja: 30-08-2017, 19:40

Pięć elektrociepłowni gazowych w Bydgoszczy-Osowej Górze, Koronowie, Nakle n. Notecią, Solcu Kujawskim i Szubinie wybuduje Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Bydgoszczy. Obok ciepła będą wytwarzać energię elektryczną.

Prezes KPEC Andrzej Baranowski poinformował w środę, że całkowity koszt inwestycji wyniesie 38,6 mln zł, z czego dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej sięgnie 14,3 mln zł. Przedsięwzięcia mają zostać zrealizowane do 2020 r.

Baranowski podkreślił, że wobec pojawiających się problemów zdecydowano się na zasilanie gazem i zastosowanie kogeneracji, czyli procesu jednoczesnego wytwarzania w elektrociepłowni energii cieplnej i elektrycznej. Takie rozwiązania mają szacunkowo ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o 50,5 tys. ton rocznie i zmniejszyć zużycie energii pierwotnej o 276 tys. GJ rocznie.

Inwestycje zostaną zrealizowane w ramach dwóch zdań. KPEC podpisał oddzielne umowy z NFOŚiGW na dofinansowanie budowy elektrociepłowni: w Koronowie i Solcu Kujawskim - 5,7 mln zł oraz w Bydgoszczy, Nakle n. Notecią i Szubinie - 8,6 mln zł.

Baranowski poinformował też, że w Bydgoszczy realizowane są dwa duże projekty dotyczące sieci ciepłowniczej. Spółka złożyła już wnioski o dofinansowanie w trybie pozakonkursowym w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego, a umowy mają zostać podpisane pod koniec roku.

Pierwszy projekt przewiduje m.in. wymianę izolacji na ciepłociągach napowietrznych długości 17,1 km i modernizację podziemnych sieci ciepłowniczych długości 5,1 km, a także zastąpienie czterech grupowych węzłów ciepłowniczych 135 indywidualnymi. Wartość inwestycji wyniesie 82,2 mln zł, a planowana dotacja 33,4 mln zł.

W ramach drugiego projektu zbudowane zostanie 18,7 km sieci ciepłowniczej i przyłączy, 106 węzłów cielnych w obiektach. Wartość inwestycje wyniesie 73,4 mln zł, a planowane dofinansowanie 29,8 mln zł.

Prezes KPEC podkreślił, że wartość prowadzonych przez spółkę inwestycji do 2023 wyniesie prawie 200 mln zł, a jednym z celów jest optymalizacja kosztów. Zaznaczył, że pierwsze efekty już są widoczne, a obniżenie kosztów pozwoliło wprowadzić od 1 sierpnia o 2,2 proc. niższą taryfę dla firm.

"Te inwestycje, które realizuje KPEC w Bydgoszczy i na terenie gmin będą nam poprawiać bezpieczeństwo energetyczne. Ważna jest też - o co bardzo walczymy - jakość powietrza przez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Inwestycje to też odpowiedź na zarzuty, że spółka za mało inwestuje w swoich satelitarnych jednostkach w Koronowie, Nakle n. Notecią, Solcu Kujawskim i Szubinie" - powiedział prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

KPEC ma siedem elektrociepłowni węglowych: w Bydgoszczy na Błoniu i Osowej Górze oraz w Białych Błotach, Koronowie, Nakle n. Notecią, Solcu Kujawskim i Szubinie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane