Bydgoszcz dostała 15 mln zł

MIR
opublikowano: 09-01-2008, 00:00

Decyzja o wpuszczeniu do akcjonariatu lotniska austriacko-francuskiego tandemu zapadnie 18 stycznia — obiecuje nowy prezes.

Decyzja o wpuszczeniu do akcjonariatu lotniska austriacko-francuskiego tandemu zapadnie 18 stycznia — obiecuje nowy prezes.

Bydgoski port lotniczy jest już na ostatniej prostej w sprawie decyzji o wpuszczeniu inwestora zagranicznego. W grudniu marszałek zasilił port kwotą 15 mln zł, zwiększając tym samym udział województwa z 19,33 do 34,68 proc. Czy to wystarczy?

— Na 18 stycznia zaplanowaliśmy walne, które zdecyduje o wpuszczeniu inwestora i emisji akcji — mówi Krzysztof Wojtkowiak, od 1 stycznia p. o. prezes bydgoskiego portu.

Powołany na trzy miesiące prezes jest także przewodniczącym rady nadzorczej.

Wcześniej za negocjacje odpowiedzialny był Marcin Hydzik, były prezes portu, który popadł w konflikt z częścią udziałowców (m. in. z Piotrem Całbeckim, marszałkiem województwa, domagającym się jego odejścia) i radą nadzorczą. Po wyborach Marcin Hydzik złożył rezygnację, a rozmowy z inwestorami w imieniu rady nadzorczej kontynuował Krzysztof Wojtkowiak.

— Spółkę udało się odpolitycznić, a sukces prowadzonych negocjacji powinien zjednoczyć akcjonariuszy — twierdzi Krzysztof Wojtkowiak.

Przypomnijmy, że do portu mają wejść dwie powiązane ze sobą firmy: austriacki Meinl Airports International i francuski Agis. Ten pierwszy jeszcze kilka miesięcy temu zapowiadał zakup 24,9 proc. akcji za 23 mln zł. Port w Bydgoszczy ma być pierwszym polskim portem lotniczym, który będzie miał inwestora zagranicznego. Trafi do niego maksymalnie 49,8 proc. akcji.

Obecnie głównymi właścicielami spółki są: miasto Bydgoszcz (46,86 proc.), kujaw- sko-pomorski urząd marszałkowski (34,68 proc.), Porty Lotnicze (15,81 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MIR

Polecane