Bydgoszcz: ogłoszono przetarg na budowę linii tramwajowej do Fordonu

PAP
opublikowano: 30-12-2012, 17:55

Przetarg na budowę linii tramwajowej do bydgoskiej dzielnicy mieszkaniowej Fordon ogłosiła powołana do realizacji tego przedsięwzięcia spółka komunalna. Linia warta około 400 mln zł, z czego ponad połowa pochodzi z funduszy UE, będzie gotowa w 2015 roku.

Jak poinformował Witold Dębicki, prezes spółki "Tramwaj Fordon", postępowanie przetargowe odbędzie się w dwóch etapach. Potencjalni wykonawcy, którzy zgłoszą się w pierwszym etapie, zostaną sprawdzeni przez zamawiającego.

Na podstawie oceny wybranych zostanie pod koniec stycznia 2013 roku maksymalnie pięciu oferentów, dysponujących najlepszymi referencjami i doświadczeniem. Firmy zakwalifikowane w ten sposób do drugiego etapu zostaną zaproszone do złożenia ostatecznych ofert.

Władze Bydgoszczy liczą, że przetarg uda się zakończyć do późnej wiosny. Roboty budowlane powinny ruszyć w połowie 2013 roku, a tramwaje do Fordonu powinny wyruszyć na swoją trasę w połowie 2015 roku.

Połączenie Bydgoszczy z największą - liczącą obecnie około 70 tys. mieszkańców - dzielnicą Fordon było planowane od początku jej budowy w latach 70. Inwestycja pozostawała jednak w sferze planów, gdyż jest to niezwykle kosztowne przedsięwzięcie i do dziś podstawowym środkiem komunikacji w kierunku Fordonu są autobusy miejskie.

Według ostatecznie zatwierdzonego projektu nowa linia będzie miała około 9,5 km długości. Rozpocznie się od obecnej pętli "Wyścigowa" i przebiegnie środkiem Fordonu do osiedla "Mariampol".

Po drodze zaplanowano cztery pętle tramwajowe, 14 par przystanków oraz niewielką zajezdnię tramwajową. W sumie ułożonych zostanie 25 km torów, przebudowanych zostanie 31 przystanków autobusowych, 9 km ulic, a także zainstalowanych zostanie aż 250 sygnalizatorów świetlnych.

Najtrudniejszym etapem inwestycji będzie budowa ponad półkilometrowej estakady nad torami kolejowymi i stacją Bydgoszcz Wschód. Powstanie tu nie tylko sama trasa tramwaju, ale także dwupoziomowy węzeł przesiadkowy i całkiem nowa stacja kolejowa.

Na terenie samego Fordonu, większość nowej linii przebiegnie po terenie od lat zarezerwowanym pod tego typu przedsięwzięcie. Mieszkańcy Fordonu z niecierpliwością oczekują nie tylko budowy nowej linii, ale także remontu i przebudowy sąsiadujących z nią ulic, gdyż od lat zwlekano z poważniejszymi pracami w oczekiwaniu na budowę.

Jak podkreślają władze Bydgoszczy, będzie to największa inwestycja drogowo-komunikacyjna w mieście realizowana w ostatnich latach. Wartość całego projektu wynosi ponad 368,886 mln zł netto, z czego ponad 209,768 mln zł stanowi unijne dofinansowanie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Bydgoszcz: ogłoszono przetarg na budowę linii tramwajowej do Fordonu