Byki nadal w natarciu

WST
opublikowano: 06-10-2009, 22:07

W przeddzień rozpoczęcia sezonu publikacji raportów kwartalnych przez największe amerykańskie spółki, na Wall Street panowały bardzo dobre nastroje. Przy braku istotnych danych makro uwaga handlujących skupiała się na doniesieniach ze spółek i spekulacjach odnośnie ich dokonań w trzecim kwartale.

Prognozy specjalistów nie są jednak zbyt optymistyczne. Ankietowani przez agencję Bloomberg analitycy oczekują dziewiątego z rzędu kwartału ze spadkiem zysku. Więcej wiary mają odnośnie czwartego kwartału, spodziewając się powrotu do wzrostowego trendu w rentowności spółek.

Popularne wśród graczy były papiery spółek z sektora surowcowego. Na ich notowania pozytywnie przełożyła się zwyżka notowań metali i ropy. Złoto ustanowiło nowy historyczny rekord. W dużej mierze to zasługa osłabienia dolara. Specjaliści spekulują o dalszej aprecjacji kursu żółtego kruszcu.

Wzięciem cieszyły się m.in. akcje Alcoa. Ten największy producent aluminium w Stanach Zjednoczonych jako pierwszy blue chip w środę ujawni wyniki finansowe za miniony kwartał. Ogromny popyt towarzyszył wymianie papierów Barrick gold i  Newmont Minning, liderów wśród producentów złota.

Silnie drożały udziały Cornig, największego na świecie wytwórcy szkła wykorzystywanego do produkcji paneli LCD. Wszystko za sprawą podwyższenia rekomendacji z „neutralnie” do „kupuj” przez analityków banku UBS. Uzasadnili to spodziewanym wzrostem sprzedaży do Chin i zmniejszenia presji ze strony poziomu zapasów.

Zadowoleni  mogli być akcjonariusze Mosaic. Producent nawozów szacuje, że w w drugiej połowie jego roku obrachunkowego 2010 popyt na potas powróci do „normalnego” poziomu. W pierwszym kwartale spadek sprzedaży nawozów doprowadził do 92 proc. spadku zysku przedsiębiorstwa.

Puchły portfele udziałowców spółek ubezpieczeniowych. Największym wzrostem wśród spółek z indeksu S&P500 mógł pochwalić się Hartford Financial Services Group. Firma, która została wsparta przez państwo kwotą 3,4 mld USD otrzymała od UBS rating „kupuj”. Natomiast aprecjacja innego wykupionego przez państwo ubezpieczyciela, AIG była następstwem informacji o bliskim zakończeniu negocjacji w sprawie sprzedaży jego tajwańskiego oddziału na rzecz Primus Financial Holdings. W grę wchodzi kwota ponad 2  mld USD.

Ostatecznie indeks DJ zyskał 1,37 proc. Podobnie wskaźnik S&P500. a Nasdaq wzrósł o 1,71 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy