Byki potrzebują wsparcia

Łukasz Bugaj
opublikowano: 10-08-2009, 17:10

Dzisiejszy dzień zapowiadał się jako względnie stabilny i można rzec, że taki był. Puste kalendarium powodowało brak impulsów, by akcje kupować bądź sprzedawać, więc indeks na zamknięciu był praktycznie na takim samym poziomie jak na otwarciu.

W ciągu samych notowań kolor zielony był wyświetlany naprzemiennie z czerwonym. Widać wyraźnie, że byki potrzebują wsparcia, by iść dalej na północ. Ciężko jest sobie takowe w najbliższym czasie wyobrazić, więc nie może dziwić aktywność niedźwiedzi, by sprowadzać notowania na południe. Z drugiej strony silna korekta wydaje się trudna do realizacji w obecnie panującej na rynkach aurze. Wiele osób chciałoby kupić akcje 20 proc. taniej, ale na rynku scenariusz preferowany często się nie materializuje.

Oczywiście, widmo większej korekty wisi nad rynkiem nieubłaganie, o czym zresztą mówił dzisiaj Mark Mobius. Guru rynków wschodzących twierdzi, że jeszcze w tym roku czeka na przecena rzędu 20/30 proc. Rynek opcyjny za Oceanem już stara się ową przecenę wyceniać, gdy wielkimi krokami zbliża się historycznie nienajlepszy dla parkietów wrzesień. Obóz niedźwiedzi wspierają ostatnie wydarzenia za Wielkim Murem, gdzie powoli materializujące się spekulacje o ograniczeniu akcji kredytowej negatywnie wpływają na ceny akcji.

Widać więc na rynku zderzenie dwóch koncepcji: opcja byków liczących na kolejną wzrostową falę po krótkim odpoczynku kontrastuje z długo wyczekiwaną korektą całej wzrostowej struktury budowanej od marca bieżącego roku. Taka polaryzacja oczekiwań każe odrzucić dłuższą konsolidację, którą co do zasady bessa powinna się zakończyć. Bardziej prawdopodobne są dalsze stosukowo dynamiczne ruchy. Nie można wykluczyć wzrostów, na które wskazuje panujący trend, ale krótki przystanek jest jak najbardziej wskazany.

Na rynku walutowym złoty po bardzo dobrym piątku się osłabiał. Korekcyjny ruch na północ wspierany był przez względnie silnego dolara, który po piątkowym raporcie z rynku pracy odzyskał trochę mocy. Inne waluty regionu doświadczały mniejszych ruchów, co potwierdza fakt, że nasz złoty charakteryzuje się wysoką betą i na dalsze silne umocnienie trzeba będzie poczekać, gdy na parkietach panować będą lepsze nastroje.

Łukasz Bugaj
Analityk Xelion Doradcy Finansowi

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Bugaj

Polecane