Byki przejmą stery w USA

Jakub Ozdowski
opublikowano: 02-09-2008, 14:20

Niższe ceny ropy stymulują popyt na rynku terminowym. Kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy zyskują, otwierając drogę do wzrostów linii lotniczych oraz producentów samochodów. Wzrosty czekają prawdopodobnie sektor finansowy. Bank Rozwoju Korei po raz kolejny wyraził swoje zainteresowanie kupnem udziałów w Lehman Brothers.

UAL Corp., spółka matka United Airlines poszybowała na niemieckim parkiecie 15 proc. od zamknięcia w giełd w USA w zeszłym tygodniu. Wzrost zaliczył również General Motors Corp., największy producent aut w USA, który urósł 3,5 proc. w wyniku spadku cen ropy do minimum sprzed 5 miesięcy. Lehman Brothers zyskał 4,3 proc. Bank Rozwoju Korei zamierza wspomóc finansowo spółkę, która dotychczas odpisała 8,2 mld USD strat spowodowanych kryzysem na rynku nieruchomości.

Kontrakty terminowe na S&P 500 wskazują, że indeks bazowy może nareszcie odrobić zanotowane straty. Już drugi tydzień z rzędu indeks zakończył notowania na minusie. S&P500 odbił się o 5,6 proc. od dołka z 15 sierpnia 2008 roku, po tym jak ropa staniała o 17 proc. Indeks jednak wciąż traci 13 proc. w tym roku.

Źródła zbliżone do Reuters podają, że amerykański fundusz hedgingowy Atticus Capital stracił ponad 5 mld USD w tym roku. Atticus odmówił komentarzy.

Spokojny dzień zapowiada się po stronie publikacji wyników finansowych spółek. Tego samego nie można powiedzieć o danych makro. Zaraz po rozpoczęciu sesji za oceanem inwestorzy dowiedzą się, jak kształtowała się dynamika wydatków na konstrukcje budowlane w USA w lipcu. Analitycy nie spodziewają się tutaj żadnej zmiany. Bardzo duże znaczenie będzie miała wartość indeksu ISM, który mierzy aktywność w sektorze wytwórczym. Wartość poniżej 50 pkt - a taka jest spodziewana – oznacza zdaniem analityków, że gospodarka jest w recesji. Te dane pojawią się o godz. 16:00.

O godz. 13:21 najlepiej radzi sobie Nasdaq futures indeks, który zyskuje 1,08 proc. S&P 500 futures indeks rośnie o 0,78 proc. Podobnie zachowuje się Dow Jones futures indeks zyskujący 0,74 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jakub Ozdowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Byki przejmą stery w USA