Byki spędziły weekend na liczeniu strat

Roman Przasnyski
opublikowano: 23-08-2010, 00:00

Mimo że w piątek nie pojawiły się żadne nowe niepokojące informacje makroekonomiczne, nastroje inwestorów były niemal równie złe jak w czwartek, gdy ich nie brakowało. Widocznie ich dawka była wystarczająco mocna, by popsuć humory na dłużej. Trzeba jednak przyznać, że skala spadków, jakiej doświadczyliśmy w ciągu ostatnich sesji, nie była aż tak pokaźna, jak można się było spodziewać. Perspektywy rynku na najbliższą przyszłość nie rysują się jednak zbyt optymistycznie.

Czwartkowa względna siła naszego parkietu, a szczególnie podciągnięcie wartości indeksów na końcowym fixingu, mimo silnych spadków na giełdach zagranicznych, na piątkowej sesji zemściła się pokaźną zniżką już w pierwszej części notowań. Indeks największych spółek tracił na otwarciu 0,9 proc., a WIG zniżkował o 0,6 proc. Lepiej radziły sobie wskaźniki małych i średnich firm, które zaczęły dzień w okolicach poziomu czwartkowego zamknięcia. Skala przeceny dość szybko powiększyła się, ale nie nazbyt dynamicznie.

Największej przecenie ulegały początkowo walory PKN Orlen i Telekomunikacji Polskiej, zniżkujące po 2 proc. Po około 1,5 proc. w dół szły akcje KGHM i PKO oraz BRE. Niewiele ustępowały im papiery Pekao. Po osiągnięciu tuż po południu przez WIG20 minimum na poziomie 2430 punktów, wahania indeksu były bardzo nie-wielkie.

Na około godziny przed końcem sesji byki podjęły odważną próbę zmniejszenia strat. W tym czasie naśladowały wiernie poczynania swych niemieckich kolegów, bowiem WIG20 poruszał się ściśle według wskazań indeksu giełdy we Frankfurcie. Ostatecznie zniżkował o 0,76 proc., WIG stracił 0,49 proc. a mWIG40 zmniejszył swoją wartość o 0,13 proc. Jedynie wskaźnik najmniejszych spółek zdołał obronić się przed spadkiem i zyskał 0,19 proc. Obroty wyniosły 829 mln zł.

W wydarzeniach z ostatnich dni i ukształtowanym przez nie obrazie rynku trudno doszukać się zbyt wielu oznak optymizmu. Broniony jeszcze kilka dni temu skutecznie poziom 2450 punktów ostatecznie skapitulował, WIG20 nie przełamał jednak wsparcia w okolicach 2430 punktów. Mimo to droga do dalszych spadków wydaje się otwarta. Czy nią podążymy i jak daleko zajdziemy, zależeć będzie od sytuacji na głównych rynkach zagranicznych. Wiarygodność tych sygnałów jest nieco ograniczona wskutek tego, że "powstawały" w warunkach bardzo niskich obrotów. Jednak nie zmienia to w zasadniczy sposób postrzegania perspektyw giełdowej koniunktury w najbliższym czasie.

Roman Przasnyski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Roman Przasnyski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy