Byki z Wall Street odporne na ciosy

WSt, MarketWatch, Reuters
opublikowano: 14-01-2010, 22:04

Czwartkowa sesja na Wall Street mogła w  pewien sposób zaskoczyć, gdyż pod względem danych makro, dzień nie był specjalnie udany. Indeksy jednak poszły w górę.

Wszystkie zaprezentowane wskaźniki okazały się gorsze od prognoz. Wyższa była liczba osób po raz pierwszy ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych. Rozczarowały też wyniki grudniowej sprzedaży detalicznej. Zamiast wzrosnąć o pół procenta zmniejszyła się o 0,3 proc., a bez wliczania samochodów spadła o 0,2 proc.

Wyższe niż zakładano okazały się też zapasy niesprzedanych towarów. W listopadzie wzrosły o 0,4 proc.  wobec projekcji na poziomie 0,2 proc. Wszystkie te odczyty powinny być wsparciem dla obozu niedźwiedzi, ale… Nie tym razem. Odporność rynku na złe dane jest „rozbrajająca”. Świadczyć może przy tym o całkowitym oderwaniu giełdy od realiów.

Na finiszu indeks Dow Jones zyskał 0,28 proc. S&P500 rósł o 0,24 proc. zaś Nasdaq zwyżkował o 0,38 proc.

Spore zainteresowanie towarzyszyło wymianie papierów Intela, największego na świecie producenta mikroprocesorów. Wszystko za sprawą wyczekiwania na posesyjną prezentację wyników za czwarty kwartał ubiegłego roku. Kurs spółki zwyżkował, gdyż większość uczestników rynku spodziewała się dobrych rezultatów, które byłyby w stanie zatrzeć niesmak jakie pozostawiły „dokonania” koncernu aluminiowego Alcoa. Analitycy obstawiali wskaźnik EPS na poziomie 30 centów wobec 4 centów rok wcześniej.

Na wartości zyskiwały również akcje Oracle, numeru „2” w sektorze producentów biznesowego oprogramowania komputerowego. Analitycy Morgan Stanley dodali te walory do swojej listy „najlepszych propozycji” i podnieśli cenę docelową walorów.

Dobrze zachowywały się też akcje Bank of America drożejące momentami ponad 1,5 proc.

Zmiana tendencji na rynku surowcowy, w efekcie czego w drugiej połowie dnia taniała część metali (np. miedź) i ropa wymusiła obniżkę notowań wielu spółek wydobywczych i paliwowych.

Presji podaży poddały się papiery Monsanto, jednego z gigantów rynku rolnego. To pokłosie informacji, że Departament Sprawiedliwości otworzył dochodzenie w sprawie możliwych praktyk monopolistycznych w sektorze producentów ziaren i zbóż.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WSt, MarketWatch, Reuters

Polecane