Była synagoga, będzie centrum kultury

TM
opublikowano: 12-02-2010, 08:58

Forum Synagoga – tak będzie się nazywać nowoczesne centrum kultury, które powstanie w Ostrowie Wielkopolskim. W rekonstrukcji dziewiętnastowiecznego obiektu w stylu mauretańskim z XIX wieku pomoże Bruksela. Obiektu, który cudem ocalał przez wojenną zawieruchę.

Przed toruńską firmą Restauro stanie nie lada zadanie. W styczniu podpisała z samorządowcami umowę na kompleksową modernizację budynku ostrowskiej synagogi. To jeden z najpiękniejszych w Europie tego typu obiektów, wybudowanych w latach 1857-1860 w stylu mauretańskim Pierwowzorami były okazałe synagogi z terenu Prus - z Berlina, Lipska, Kolonii, Drezna czy Kassel oraz z Budapesztu i Wiednia. Koszt renowacji przekroczy 6,8 mln zł, z czego ok. 70 proc. stanowić będą pozyskane przez miasta środki unijne z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 na rozwój kultury i dziedzictwa narodowego. Cały obiekt odnowiony będzie najpóźniej do 30 czerwca 2011 r. Po modernizacji przeznaczony zostanie na cele kulturalne.

None
None

- Powstanie produkt pod nazwą ,,Forum Synagoga’’, który będzie pełnił funkcję galerii, sceny dla działań teatralnych, oprócz tego pojawią się sezonowo kioski promocyjne, a cały obiekt będzie ogólnodostępny. Właśnie te elementy wpłynęły na to, że projekt został bardzo wysoko oceniony i teraz będziemy je realizować. Wcześniej staraliśmy się o środki z Ministerstwa Kultury, które jednak tak dużych projektów nie finansowało – wyjaśnia Karolina Pilarczyk - Dworaczyńska z miejskiego Biura Pozyskiwania Środków Zewnętrznych.

Zadbano, by maksymalnie wiernie oddać wygląd i charakter tego miejsca. Kolor elewacji ustalono na podstawie badań stratygraficznych (tzw. warstwowych). W wyniku tych ekspertyz ustalono, że synagoga pomalowana zostanie na tzw. ugier (brudny żółty). Remont w jak najmniejszym stopniu będzie ingerował w bryłę obiektu, jedynie w zakresie koniecznym do doprowadzenia niezbędnych mediów.

W 2006 r. Gmina Żydowska Wyznaniowa we Wrocławiu na mocy zawartego porozumienia przekazała synagogę miastu. Na rzecz gminy przekazano wtedy 225 tys. zł tytułem odszkodowania za zrzeczenie się roszczeń do nieruchomości, na której stoi obiekt. Do porozumienia doszło wtedy m.in. dzięki zaangażowaniu ówczesnego ambasadora Izraela w Polsce Szewacha Weissa i naczelnego rabina w Polsce Michaela Schudricha. Warunkiem umowy było wybudowanie dwóch lapidariów na obrysach i działkach dwóch dawnych żydowskich cmentarzy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TM

Polecane