Byli bankierzy aresztowani za udział w oszustwie na 2 mld USD

opublikowano: 04-01-2019, 06:53

Trzech byłych bankierów Credit Suisse zostało aresztowanych w Londynie w związku z rolą, którą odegrali w oszustwie na kwotę 2 mld USD dotyczącym państwowych firm w Mozambiku.

Andrew Pearse, Surjan Singh i Detelina Subeva zostali zwolnieni po wpłaceniu kaucji. USA domagają się ich ekstradycji. Amerykanie twierdzą, że trójka bankierów Credit Suisse uczestniczyła w serii transakcji przeprowadzonych między 2013 a 2016 rokiem, w wyniku których zaciągnięto ponad 2 mld USD pożyczek gwarantowanych przez rząd Mozambiku. Było to jednak od początku oszustwo, polegające na tworzeniu fałszywych projektów jako sposobu na wzbogacenie się dzięki łapówkom na łączną kwotę co najmniej 200 mln USD.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Credit Suisse podkreśla, że nie podjęto wobec niego żadnych działań, bo dochodzenie wykazało iż jego pracownicy rozmyślnie ominęli wszystkie zabezpieczenia banku w celu osiągnięcia osobistych korzyści i ukrycia swojej nielegalnej działalności.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu