Byli pracownicy BGŻ zatrzymani - śledztwo o wyłudzenie ok. 100 mln zł kredytów

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-12-2005, 19:34

Pięciu byłych pracowników IV oddziału Banku Gospodarki Żywnościowej (BGŻ) w Warszawie zostało zatrzymanych w związku ze śledztwem, dotyczącym wyłudzenia kredytów na łączną kwotę 99,9 mln zł - poinformował w piątek w komunikacie rzecznik komendanta głównego policji.

Pięciu byłych pracowników IV oddziału Banku Gospodarki Żywnościowej (BGŻ) w Warszawie zostało zatrzymanych w związku ze śledztwem, dotyczącym wyłudzenia kredytów na łączną kwotę 99,9 mln zł - poinformował w piątek w komunikacie rzecznik komendanta głównego policji.

Z ustaleń śledztwa wynika, że doszło do wyłudzenia 38 kredytów przez 25 podmiotów gospodarczych. 

Zatrzymanym b. pracownikom banku postawiono zarzuty nadużycia uprawnień i niedopełnienia obowiązków. Wobec dwóch z nich zastosowano dozór policyjny i poręczenie majątkowe. Były dyrektor oddziału został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

Prowadzący śledztwo policjanci z warszawskiego CBŚ oraz Prokuratura Okręgowa w Warszawie ustalili, że bank udzielał kredytów podmiotom nie posiadającym zdolności kredytowej; nie wymagano precyzyjnego określenia przeznaczenia kredytów inwestycyjnych, nie dokonywano oceny ryzyka transakcji kredytowych.

Bank nie dokonywał także analizy stanu prawnego i realnej wartości posiadanych zabezpieczeń kredytów. Zdarzały się przypadki całkowitego braku takich zabezpieczeń. "Pracownicy banku w sposób nieuzasadniony i działając na szkodę BGŻ zaniechali rzeczywistych i skutecznych czynności windykacyjnych" - napisano w komunikacie. 

W związku z popełnionymi przestępstwami BGŻ poniósł w latach 1998-2000 stratę w wysokości 175,4 mln zł; chodzi o niepłacenie rat i odsetek. W tych latach większościowy udział w BGŻ S.A. miał Skarb Państwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane