Były analityk Goldman Sachs skazany na prawie 5 lat więzienia

opublikowano: 04-01-2008, 10:44

Eugene Plotkin, 28-letni, były analityk Goldman Sachs odsiedzi 4 lata i 9 miesięcy za nielegalne wykorzystywanie informacji poufnych (insider trading). Powinien się cieszyć, bo groziło mu 165 lat odsiadki. 

Plotkin dostał mniejszy wyrok bo przyznał się do winy. Przed ogłoszeniem wyroku pokajał się i przeprosił za popełnione czyny. Sędzia sądu federalnego skazał go na 4 lata i 9 miesięcy więzienia. Plotkin ma także zapłacić 10 tys. USD grzywny i zwrócić uzyskane w sposób nielegalny 6,7 mln USD.

Oprócz Plotkina w procederze uczestniczyli David Pajci, inny analityk Goldman Sachs, i Stanisław Szpigelman, analityk Merrill Lynch. To ten ostatni dostarczył informacje o co najmniej sześciu przygotowywanych fuzjach. Dostawał za to pieniądze i procent od osiągniętego przez Plotkina i Pajciego zysku. Szpigelman został skazany w ubiegłym roku na ponad trzy lata więzienia.

Śledztwo, które doprowadziło do skazania Plotkina i Szpigelmana rozpoczęło się po stwierdzeniu ponadprzeciętnie wysokiego obrotu akcjami spółki, która miała ogłosić wkrótce fuzję. Prokuratorzy ustalili, że ciotka jednego z oskarżonych, emerytowana szwaczka z Chorwacji, nagle stała się bogatsza o 2 mln USD, które wpłynęły na jej konto.
MD, AP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Były analityk Goldman Sachs skazany na prawie 5 lat więzienia