Były dyrektor koncernu Enron skazany na 24 lata więzienia

(Marek Druś)
24-10-2006, 07:48

52-letni Jeffrey Skilling ma również zapłacić 45 mln USD odszkodowania dla akcjonariuszy amerykańskiej firmy.

Były naczelny dyrektor administracyjny koncernu energetycznego Enron i negatywny bohater jednego z największych skandali finansowych ostatnich lat, 52-letni Jeffrey Skilling, został w poniedziałek skazany przez federalny sąd okręgowy w Houston na karę 24 lat i 4 miesięcy więzienia.

Skilling ma również zapłacić 45 mln dol. odszkodowania dla akcjonariuszy firmy.

Jest to najsurowszy z dotychczas wydanych wyroków w tzw. aferze Enronu, zapoczątkowanej jego bankructwem w końcu 2001 r.

Skilling i założyciel Enronu Ken Lay zostali w maju br. winnymi zdefraudowania aktywów koncernu i prowadzenie fałszywej księgowości w celu wykazywania nie istniejących zysków i ukrywania rosnącego zadłużenia.

64-letni Lay zmarł w lipcu br. na atak serca podczas wakacji w stanie Kolorado.

W rezultacie bankructwa koncernu tysiące ludzi straciło pracę (Enron zatrudniał ok. 21 tys. osób) a posiadacze akcji koncernu ponieśli straty na sumę ok.60 mld dol. (często tracąc dorobek całego życia). Fundusz emerytalny firmy stracił ponad 2 mld dol.

Bankructwo Enronu, który był jednym z największych koncernów energetycznych na świecie (zajmował się również m. in. telekomunikacją i produkcją papieru), stało się symbolem korupcji w amerykańskim świecie biznesu.

Skilling wykazał przed sądem żal z powodu bankructwa koncernu, ale utrzymywał, że nastąpiło ono z powodów od niego niezależnych. Zapowiedział apelację.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Były dyrektor koncernu Enron skazany na 24 lata więzienia