Były gubernator Fed za zwolnieniem tempa podwyżek stóp

opublikowano: 27-12-2018, 20:30

Lawrence Lindsey, były gubernator Fed uważa, że bank centralny USA powinien zmniejszyć tempo podwyżek stóp procentowych i potraktować krytykę prezydenta Donalda Trumpa jako „szum w tle”.

- Najlepszy sposób myślenia o prezydencie, to potraktowanie go jako szumu w tle i tak powinien myśleć o nim Fed koncentrując się jednocześnie na faktach – powiedział Lindsey. - A fakty są takie, że kiedy inflacja jest poniżej celu i spada, a rynki finansowe doświadczają pewnej  presji, nie tylko tu, ale na całym świecie, nie jest zbyt dobrym pomysłem nadal iść szybko naprzód – dodał.

Szef Fed Jerome Powell był ostatnio krytykowany przez prezydenta Donalda Trumpa za kontynuację podwyżek stóp procentowych. Bank centralny nie osiągnął jednak celu inflacyjnego, wynoszącego 2 proc., choć stopa bezrobocia spadła do najniższego poziomu od 1969 roku.

- Fed nie powinien spowalniać gospodarki i nie powinien podwyższać stóp z powodu tego, że zbyt dużo ludzi pracuje. Powinien to robić jedynie z powodu wysokiej inflacji, a obecnie jej nie mamy – powiedział Lindsey. 

Były gubernator Fed w latach 1991-1997 wskazuje, że inflacja spada i widać rosnącą presję na rynkach finansowych.

- Wysyłają one głośny sygnał, że Fed działa za mocno i za szybko – powiedział Lindsey.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu