Były król Hiszpanii opłacił 4,4 mln euro zaległych podatków

opublikowano: 26-02-2021, 14:07

Były król Hiszpanii Juan Carlos, który opuścił kraj w sierpniu 2020 roku w związku ze skandalami finansowymi, uregulował zaległe podatki o wartości 4,4 mln euro, pisze Reuters, powołując się na oświadczenie jego prawnika.

Juan Carlos, były król Hiszpanii
Juan Carlos, były król Hiszpanii
Ballesteros / EFE / Forum

“Dobrowolne rozliczenie w wysokości 4,4 miliona euro, w tym odsetki i grzywny, zostało oparte na podatkach związanych z podróżami i innymi wydatkami opłaconymi przez fundację” - stwierdził prawnik Javier Sanchez-Junco.

Była to druga taka wpłata ze strony byłego monarchy w ostatnich miesiącach. W grudniu 2020 roku zapłacił organom podatkowym ponad 678 tys. euro, które, według El Pais, miały na celu rozliczenie z urzędem skarbowym rzekomych nielegalnych transakcji kartami kredytowymi.

Hiszpańscy prokuratorzy wszczęli kilka dochodzeń w sprawie transakcji biznesowych Juana Carlosa, w tym tych związanych z kontraktem na koleje dużych prędkości w Arabii Saudyjskiej.

Były król, za pośrednictwem swoich prawników, w ciągu ostatnich miesięcy wielokrotnie odmawiał komentarza ws. zarzutów korupcyjnych.

Hiszpańscy monarchowie mają immunitet podczas swojego panowania, ale abdykacja Juana Carlosa w 2014 roku na rzecz syna, króla Filip VI, potencjalnie naraża go na ściganie. Były monarcha od wyjazdu z Hiszpanii mieszka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane