Były marszałek oskarżony

PAP
opublikowano: 30-12-2009, 14:45

Zielonogórska prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko byłemu marszałkowi woj. lubuskiego Krzysztofowi S. Oskarżyła go o naruszenie zasad uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców.

Postępowanie przeciwko Krzysztofowi S. zostało wszczęte po doniesieniu złożonym przez obecnego marszałka woj. lubuskiego, który w sierpniu 2008 roku zastąpił na tym stanowisku oskarżonego.  Zdaniem prokuratury Krzysztof S. dopuścił się tzw. przestępstwa urzędniczego. Swoim postępowaniem miał naruszyć zasady udzielania zamówień publicznych. Dotyczy to procedury, która została przeprowadzona między 31 lipca a 21 sierpnia 2008 roku, a dotyczyła wyłonienia firmy, która miała zająć się opracowaniem strategii promocji woj. lubuskiego.
- Krzysztof S. jako marszałek lubuski nie dopełnił obowiązków wynikających z ustawy o zamówieniach publicznych. Pomimo posiadania opinii prawnej wykluczającej możliwość wyboru wykonawcy z wolnej ręki zdecydował się na taki krok. Przeprowadził negocjacje z firmą z Gdyni, a następnie bez kontroli rachunkowej i opinii prawnej zawarł z nią umowę na opracowanie tej strategii. Tym samym ograniczył innym podmiotom możliwość przystąpienia do przetargu – mówi Kazimierz Rubaszewski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze.
Akt oskarżenia przygotował wydział VI Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze, który zajmuje się walką z przestępczością gospodarczą. 28 grudnia został on skierowany do Sądu Rejonowego w tym mieście. Przestępstwo, o które oskarżono byłego marszałka, zagrożone jest karą do trzech lat więzienia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Były marszałek oskarżony