Były menadżer Jukosu spędzi 15 lat w więzieniu

PAP
26-12-2008, 20:38

Moskiewski sąd skazał w piątek byłego menadżera rosyjskiego koncernu naftowego Jukos Aleksieja Kurcyna na 15 lat więzienia za defraudację 74 milionów rubli (2,6 mln USD).

Rzeczniczka sądu Anna Usaczowa powiedziała, że skazany sprzeniewierzył pieniądze wyprowadzając je z firmy poprzez konta instytucji charytatywnych.
Kurcyn, który przebywa w więzieniu od czasu aresztowania w listopadzie 2004 roku, został już skazany w grudniu 2005 roku na 14 lat więzienia za sprzeniewierzenie 342 mln rubli.
Od piątkowego wyroku mają mu zostać odliczone trzy lata, które odbył w zakładzie karnym po ogłoszeniu poprzedniego wyroku.
Wyroki więzienia odsiadują też skazani za przestępstwa gospodarcze byli szefowie Jukosu Michaił Chodorkowski (8 lat łagru), Płaton Lebiediew (8 lat łagru). Były wiceszef Jukosu Wasilij Aleksanian, który jest chory na AIDS i raka, zostanie zwolniony za kaucją 50 mln rubli (1,4 mln euro).
Chodorkowski był w swoim czasie najbogatszym Rosjaninem i zajadłym krytykiem ekipy Władimira Putina. Został aresztowany w roku 2003, a jego uwięzienie - zdaniem niezależnych ekspertów - nastąpiło z przyczyn politycznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Były menadżer Jukosu spędzi 15 lat w więzieniu