Były premier Litwy najbogatszym człowiekiem w kraju

PAP
12-06-2010, 10:08

Były litewski premier Bronislovas Lubys, szef koncernu Achema Group, po raz kolejny znalazł się na czele listy najbogatszych ludzi na Litwie. Według litewskiego tygodnika "Veidas", majątek Lubysa - mimo że w ciągu roku dochody jego koncernu zmalały o 40 proc. - jest wart obecnie 1,2 mld litów (1,4 mld złotych).

71-letni Bronisłovas Lubys, z wykształcenia chemik, jest nie tylko szefem koncernu Achema Group, ale też właścicielem 51 proc. jego akcji. Jest też przewodniczącym Konfederacji Przemysłowców Litwy, zrzeszającej 2700 przedsiębiorstw. W latach 1992-93 był premierem Litwy, a dziś jest często nazywany jej "rzeczywistym premierem"; ma opinię jednego z najbardziej wpływowych ludzi w kraju.

Drugą i trzecią pozycję w grupie najbogatszych Litwinów zajmują akcjonariusz VP Gruop Nerijus Numaviczius (1,1 mld litów, 1,3 mld złotych) i szef koncernu MG Baltic Darius Mockus (1 mld litów, 1,2 mld złotych).

"Veidas", który od sześciu lat publikuje listę najbogatszych Litwinów, w tym roku odnotowuje, że wielu prosiło o niezamieszczanie ich nazwisk na elitarnej liście, gdyż w społeczeństwie dominuje negatywny stosunek do bogactwa, który jeszcze bardziej się nasilił w czasie kryzysu.

"W naszym społeczeństwie, jeżeli jesteś bogatym, jesteś złym człowiekiem. Ubogi kojarzy się z pojęciem +swój+" - mówi na łamach tygodnika Lubys.

Niektórzy twierdzą, że na Litwie afiszowanie się swym bogactwem jest nawet niebezpieczne. Przyznają, że nie ma tu już wymuszania pieniędzy i straszenia bandytami, jak za czasów "dzikiego kapitalizmu", ale jest ludzka zazdrość.

"W państwie dobrobytu wstyd być ubogim, a w państwie biednym - wstyd być bogaczem" - pisze tygodnik.

32-letni szef spółki "Scaent Baltic" Jonas Garbaraviczius, którego majątek szacuje się na 112 mln litów (134 mln złotych) i który zajmuje 23 pozycją na liście najbogatszych Litwinów, wyraża też opinię, że przedsiębiorcy muszą sami bardziej zadbać o swój wizerunek przyczyniając się w większym stopniu do tworzenia dobrobytu społecznego.

"Jeżeli tobie się powodzi, podziel się z innymi" - mówi Garbaraviczius. Uważa, że należy nie tylko stwarzać miejsca pracy, ale też bardziej udzielać się w projektach charytatywnych.

"Veidas" zaznacza też, że niektórzy litewscy przedsiębiorcy nie chcą ujawniać swego majątku, bo zwyczajnie mają coś do ukrycia, bo "nie wszystkie miliony i miliardy zostały jeszcze wyprane".

"Veidas" przypomina, że litewskie ustawodawstwo ciągle zezwala na nieujawnianie składu spółek, a także proporcji podziału akcji. Według obowiązującego prawa, nawet jeśli spółka ma więcej niż jednego akcjonariusza, obowiązkiem jest zgłaszanie informacji dotyczącej tylko jednego z nich. To prawo będzie obowiązywało jeszcze do października br.

Aleksandra Akińczo (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Były premier Litwy najbogatszym człowiekiem w kraju