Były prezes chińskiego Huarong Asset Management skazany na śmierć

ARŻ, Reuters
opublikowano: 05-01-2021, 12:55

Lai Xiaomin, były prezes Huarong Asset Management, państwowej chińskiej firmy zajmującej się zarządzaniem aktywami, został skazany na karę śmieci w jednej z najważniejszych spraw korupcyjnych w kraju, pisze Reuters.

Lai Xiaomin
Lai Xiaomin
Anthony Kwan

Lai Xiaomin został skazany na karę śmierci za otrzymanie lub staranie się o łapówki na łączną kwotę 1,788 mld juanów (276,72 mln dolarów) w latach 2008-2018. Był wówczas szefem Huarong Asset Management i zajmował kierownicze stanowiska w nadzorze bankowym. W 2018 roku w wyniku skandalu korupcyjnego został wydalony z Komunistycznej Partii Chin.

„Szkoda społeczna była ogromna, a zbrodnie niezwykle poważne” – stwierdził sąd w uzasadnieniu wyroku.

Lai Xiaomin został skazany także za zakazaną w Chinach bigamię – żył z inną kobietą pomimo pozostawania w związku małżeńskim.

Huarong, jedna z czterech dużych państwowych firm zarządzających aktywami w Chinach, nie odpowiedziała od razu na prośbę o komentarz. Niedostępni byli również sam skazany i jego adwokat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane