Były prezes Mt.Gox nie chce przysługującego mu miliarda dolarów

aktualizacja: 05-04-2018, 14:26

Mark Karpelès, były prezes Mt.Gox, niegdyś największej giełdy bitcoina na świedcie, nie chce wielkich pieniędzy, które mógłby zdobyć dzięki postępowaniu upadłościowemu spółki.

Mt. Gox miał siedzibę w Tokio. W latach 2013-2014 obsługiwał ponad 70 proc. globalnych transakcji bitcoinem. W lutym 2014 roku zawiesił handel i wystąpił o ogłoszenie upadłości. W kwietniu tego samego roku zaczęła się procedura likwidacyjna spółki. Powodem była domniemana kradzież ok. 850 tys. bitcoinów należących do spółki i jej klientów, wartości ponad 450 mln USD w tamtym czasie. Potem odnalazło się ok. 200 tys. bitcoinów. Od tego czasu wartość bitcoina bardzo mocno wzrosła.

Mark Karpeles
Zobacz więcej

Mark Karpeles

Bloomberg

Japońskie prawo upadłościowe przewiduje, że większość pieniędzy z likwidacji przypada akcjonariuszom spółki. 88 proc. akcji Mt.Gox należy do Tibanne, spółki Karpelesa. Ten jednak zadeklarował, że nie chce tych pieniędzy. Planuje rozdać je tym, którzy stracili pieniądze podczas wydarzeń z 2014 roku.

- Nie chcę tego. Nie chcę tego miliarda dolarów. Od pierwszego dnia nie oczekiwałem niczego z tego bankructwa. Fakt, że to dziś możliwe to aberracja i wierzę, że moją odpowiedzialnością jest to, aby tak się nie stało – ogłosił Karpeles.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Były prezes Mt.Gox nie chce przysługującego mu miliarda dolarów