Były szef banku centralnego Chin ostrzega przed globalną wojną walutową

opublikowano: 14-06-2019, 08:42

Wojna handlowa USA z Chinami może wywołać falę konkurencyjnych dewaluacji na świecie i zakłócić ład finansowy, ostrzega Zhou Xiaochuan, były szef banku centralnego Chin.

Zhou powiedział podczas forum finansowego w Szanghaju, że globalny konsensus w sprawie nie stosowania konkurencyjnych deprecjacji walut jest zagrożony jeśli konflikt handlowy będzie się przeciągał. Wyraził nadzieję, że szczyt G20, który odbędzie się pod koniec czerwca w Japonii, pomoże ustabilizować rynki finansowe.

Zhou Xiaochuan
Zobacz więcej

Zhou Xiaochuan fot. Bloomberg

Juan notowany poza Chinami kontynentalnymi osłabił się o 0,9 proc. w tym roku i jest jedną z najmocniej tracących walut w Azji.

Zhou zwrócił uwagę, że banki centralne i rządy będą stosować ekspansyjną politykę monetarną i fiskalną chcąc przeciwdziałać negatywnym skutkom wojny handlowej. Będzie to jednak tymczasowym wsparciem i niedostatecznie precyzyjnym, aby pomóc bezpośrednio eksporterom i importerom.

- Powinniśmy szukać permanentnego lekarstwa – powiedział. – Powinniśmy przywrócić politykę handlową na normalną ścieżkę poprzez rozmowy handlowe i reformę Światowej Organizacji Handlu – powiedział Zhou.

24098342-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Kryptonewsy
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE
Kryptonewsy
autor: Karolina Wysota
Wysyłany raz w miesiącu
Karolina Wysota
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy