Były szef Fed w Bostonie prognozuje stopę końcową ponad 5,5 proc. i „umiarkowaną” recesję w USA

opublikowano: 08-11-2022, 16:43
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Eric Rosengren, były szef Fed w Bostonie uważa, że gospodarka USA zmierza do „umiarkowanej” recesji w 2023 roku, informuje CNBC.

Rosengren uważa, że recesja jest prawdopodobna, bo uporczywie wysoka inflacja będzie zmuszała Fed do podwyższenia stóp wyżej niż jest to oczekiwane. Były szef Fed w Bostonie uważa, że patrząc na obecną sytuację stopa końcowa obecnego cyklu podwyżek może wynosić ponad 5 proc., czyli więcej niż jest to zakładane przez rynek.

- Oczekuję, że będzie to ponad 5,5 proc. – powiedział Rosengren w CNBC.

Przyznał, że jego prognoza jest uzależniona od tego, czy nastąpi osłabienie rynku pracy i spowolnienie nominalnego wzrostu wynagrodzeń. Wyjaśnił, że aby krańcowa stopa procentowa sięgnęła 5,5 proc. stopa bezrobocia musiałaby wzrosnąć z obecnych 3,7 proc. do 5,0-5,5 proc. Dynamika wzrostu wynagrodzeń powinna natomiast spaść do 3,5 proc. z 5,2 proc. zanotowanych w październiku.

Eric Rosengren, fot. Bloomberg
Eric Rosengren, fot. Bloomberg

Odnosząc się do wtorkowych wyborów w USA Rosenberg, który w ubiegłym roku przestał kierować Fed w Bostonie powiedział, że wygrana Republikanów zwiększy presję na Fed, aby zmienił kurs w przypadku słabnięcia gospodarki.

- Jeśli wejdziemy w recesję będzie to oznaczać, że staniemy się bardziej zależni od luzowania polityki monetarnej, bo nie będzie można liczyć na stymulację fiskalną – zauważył.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane