Były szef kupił część fabryki

Paweł Janas
opublikowano: 16-05-2006, 00:00

FA Krosno założone m.in. przez Leszka Waliszewskiego myśli o rozwoju produkcji i... nie wyklucza dalszych przejęć.

W ostatni piątek polski oddział amerykańskiego koncernu Delphi, producenta części samochodowych, podpisał umowę o sprzedaży jednego z wydziałów fabryki w Krośnie. Nabywcą jest spółka FA Krosno powołana m.in. przez Leszka Waliszewskiego… byłego prezesa Delphi w Polsce.

— Przejęliśmy wydział produkujący sprężyny gazowe, drążki kierownicze i przeguby kulowe — mówi Leszek Waliszewski, szef nowej firmy.

Wartość transakcji pozostaje tajemnicą.

Nowa spółka przejęła ma- szyny, około 100 pracowników i część kadry inżynieryjnej krośnieńskiej fabryki Delphi.

— Wydział produkuje m.in. dla samochodów marki Fiat i FSO. Chcemy zwiększyć produkcję i pozyskać nowych klientów — informuje Leszek Waliszewski.

Czy planuje także kolejne przejęcia majątku Delphi?

— Chcemy się rozwijać, mamy pewne projekty. Żadnych konkretów nie mogę jednak podać — ucina Leszek Waliszewski.

Czy sprzedaż wydziału fabryki w Krośnie to część globalnej restrukturyzacji amerykańskiego koncernu, który po trzech kwartałach 2005 r. miał 1,5 mld USD straty. Przygotowany plan ratunkowy przewiduje zamknięcie lub sprzedaż do 2008 r. jednej trzeciej zakładów firmy na całym świecie. Według nieoficjalnych informacji, w Polsce firma miałaby znaleźć kupca na część zakładów w Krośnie i Tychach.

Delphi jednak zaprzecza.

— Ta transakcja to zakończenie procesu rozpoczętego wiele miesięcy temu i nie ma nic wspólnego z procesem restrukturyzacji koncernu. Linie te stanowiły profil dodatkowy i od dawna były wystawione na sprzedaż — zapewnia Agnieszka Przymusińska, rzecznik Delphi w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu