Były trader, który stracił 1,4 mld GBP w UBS, może być deportowany do Ghany

opublikowano: 04-09-2018, 06:55

Kweku Adoboli został zatrzymany przez policję w Szkocji. Grozi mu deportacja do Ghany, skąd pochodzi. Broni się oskarżając władze Wielkiej Brytanii o rasizm.

W 2012 roku Adoboli został skazany na 7 lat więzienia za spowodowanie 1,4 mld GBP strat w banku UBS, w którym był traderem, poprzez dokonywanie nieuprawnionych transakcji. W 2015 roku Ghańczyk, który od 12 roku życia mieszkał w Wielkiej Brytanii, został wypuszczony na wolność.

Zobacz więcej

Kweku Adoboli; fot. Bloomberg

Według brytyjskiego prawa obcokrajowcy, którzy zostali skazani na więcej niż 4 lata więzienia automatycznie zostają poddawani deportacji. W 2016 roku Adoboli przegrał apelację w sprawie deportacji. Wystąpił o rozważenie sprawy przez Sąd Najwyższy. Obecnie oskarża brytyjskie władze o rasizm. Twierdzi, że to iż urodził się w innym kraju i ma inny kolor skóry przyczyniło się do jego stygmatyzacji. Brytyjski resort spraw wewnętrznych odpowiedział, że od 2010 roku deportowano z Wielkiej Brytanii 42,8 tys. obcokrajowców, które zostały skazane za popełnienie przestępstw. Adoboli ma być deportowany 10 września lub niedługo później, powiedział rzecznik Home Office.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu