Byrne: potrzebne zmiany w weterynarii, przetwórstwie i ochronie granic

17-07-2003, 21:18

Przyjęcie unijnego prawodawstwa w dziedzinie weterynarii, modernizacja zakładów przetwórczych i prawidłowa kontrola na wschodniej granicy to - według komisarza Unii Europejskiej ds. zdrowia i ochrony konsumentów Davida Byrne'a - najpilniejsze zadania stojące przed Polską.

Byrne spotkał się w czwartek w Warszawie z premierem Leszkiem Millerem oraz ministrami: ds. europejskich Danutą Huebner; rolnictwa Wojciechem Olejniczakiem i zdrowia Leszkiem Sikorskim. Unijny komisarz wyliczył na konferencji prasowej sześć pilnych zadań do realizacji przed 1 maja 2004 roku.

Obok przyjęcia ustaw weterynaryjnych, modernizacji przetwórni i odpowiedniej kontroli wwozu na obszar UE zwierząt i produktów żywnościowych, Byrne wymienił również zbiórkę i utylizację zwierzęcych zwłok, rozwiązanie kwestii fitosanitarnych oraz wyeliminowanie pozostałości szkodliwych substancji z mięsa.

Mimo to komisarz powiedział, że nie widzi dziś groźby wprowadzenia wobec Polski tzw. klauzul ochronnych, które pozwalają wykluczyć dany kraj ze wspólnej polityki Unii w tym obszarze.

Komisarz podkreślił przy tym, że wysoko ocenia wolę polityczną i postęp, dokonany przez Polskę dokonała w jego dziedzinie.

DA, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Byrne: potrzebne zmiany w weterynarii, przetwórstwie i ochronie granic