Bytom zmieni roczną prognozę

Magdalena Brzózka
opublikowano: 13-01-2009, 00:00

Odzieżowa grupa, choć jeszcze nie odczuła spadku popytu, z akwizycjami planuje jednak poczekać na bezpieczniejsze czasy.

Odzieżowa grupa, choć jeszcze nie odczuła spadku popytu, z akwizycjami planuje jednak poczekać na bezpieczniejsze czasy.

Ten rok odzieżowa grupa ze Śląska, w skład której wchodzą marki: Bytom, Dolwis i Intermoda, planowała zakończyć 180 mln zł przychodów i 10-procentową rentownością netto. Jednak dekoniunktura zmodyfikowała te cele.

— Na razie nie odczuliśmy zmiany nastrojów konsumenckich — czwarty kwartał ubiegłego roku był dla nas udany. Jednak na ten rok patrzę z umiarkowanym optymizmem i tegoroczną prognozę będziemy musieli skorygować — mówi Tomasz Sarapata, prezes Bytomia.

Szacunki na ten rok były robione przy założeniu, że tempo wzrostu PKB utrzyma się powyżej 5 proc., a Bytom w 2008 r. sprywatyzuje kętrzyńskiego producenta płaszczy. Dotąd ten plan nie został zrealizowany, bo śląska spółka nie ma pieniędzy na kupno Warmii przez aż dwie nieudane emisje przeprowadzone w ubiegłym roku. Mimo że na złożenie oferty prywatyzacyjnej Warmii ma czas tylko do najbliższego czwartku, zarząd nadal nie ujawnia, czy przystąpi do gry.

— Na razie Bytom nie złożył oferty — mówi Jerzy Szczepanik z Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.

Jeśli śląska grupa zrezygnuje z Warmii, wojewoda najpewniej złoży na ręce ministra skarbu wniosek o komercjalizację przedsiębiorstwa, bo pozostali oferenci proponują mniej atrakcyjne warunki rozwoju kętrzyńskiej firmy.

Wcześniej zarząd Bytomia zapewniał, że poza Warmią ma na oku kilka innych spó- łek z branży.

— W obliczu kryzysu finansowego zamrażamy plan rozwoju przez akwizycje. W ubiegłym roku kilka giełdowych spółek dokonało fatalnych w skutkach transakcji. To nauka, z której inne podmioty, w tym również my, musimy wyciągnąć wnioski — mówi Tomasz Sarapata.

Po trzech kwartałach Bytom miał 88,8 mln zł przychodów ze sprzedaży i 4,2 mln zł zysku netto. Na zamknięciu wczorajszej sesji za akcję Bytomia — po 2,8-procentowym spadku — płacono 1,05 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Brzózka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu